r e k l a m a


Część parku Chopina wyłączona z użytkowania. Dlaczego?

spot_img
r e k l a m a

Jak informuje MZUK, część Parku Chopina jest wyłączona z użytkowania. Powodem jest pęknięcie pnia lipy rosnącej przy jednej z głównych alejek.

Do Marszałka Województwa Śląskiego został złożony wniosek o wydanie zgody na usunięcie drzewa. Z użytkowania została wyłączona część parku od strony Alei Przyjaźni i Urzędu Miejskiego, zamknięte jest główne wejście do parku. Pęknięta lipa stoi przy jednej z głównych alejek. Drzewo jest zamierające i spróchniałe. Jego stan jest bezpośrednim zagrożeniem dla ludzi, dlatego prosimy o zachowanie ostrożności i nie spacerowanie po terenie wyłączonym z użytkowania.

Przegląd drzew w Parku Chopina przeprowadzany jest dwa razy w roku. Uszkodzona lipa było systematycznie poddawana zabiegom pielęgnacyjnym, suche konary i gałęzie były sukcesywnie usuwane, jednak wewnętrzne spróchnienie drzewa nie zawsze można stwierdzić podczas takiego przeglądu. W tym przypadku nie było widoczne na zewnątrz.

Przy oględzinach drzewa na wysokości około 10 m stwierdzono obecność zasiedlonego gniazda – prawdopodobnie gołębia.

Dlatego, żeby je wyciąć, konieczne jest uzyskanie zgody od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach na odstępstwo od zapisów ustawy o Ochronie Przyrody w zakresie „umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących, niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd” (§ 6 ust. 1-3 ww. rozporządzenia). Bez zgody na odstępstwo – Marszałek nie wyda decyzji w sprawie wycinki. Okres lęgowy ptaków trwa do 15 października.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI