Czy Hala Gliwice jest nam potrzebna? Zapytaliśmy mieszkańców (TV)

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/wp-content/uploads/2014/01/20140122_podium_sonda.mp4″ /]

W Gliwicach budowana jest właśnie hala widowiskowo-sportowa. Do niedawna nazywana była halą Podium, jednak miasto zrezygnowało z tego określenia i postanowiło używać wyłącznie hala Gliwice.

Chodzi o to, że teraz łatwiej będzie znaleźć firmę, która wykupi prawo do nazwy obiektu. Tak jest np. w przypadku Atlas Areny w Łodzi czy Ergo Arenu w Gdańsku. Za granicą sprzedaż praw do nazwy jest już standardem. My zapytaliśmy gliwiczan co sądzą o budowie tego typu obiektu w naszym mieście.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

38 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Realista
Realista
8 lat temu

Zastanawia mnie dobór osób do wywiadu. Czy naprawdę znalazła się tylko 1 osoba, która była wyraźnie przeciwna? Moim zdaniem rzetelność dziennikarska wymaga, żeby w materiale przedstawić po równo opinii za i przeciw. Oczywiście na końcu zostawić informację, że większość pytanych osób popierała budowę, ale jednak ta równowaga opinii powinna być zachowana. W tej chwili po obejrzeniu materiału wideo odczuwam niesmak, postrzegam go jako tendencyjny i pozbawiony obiektywizmu. Mam wrażenie, że celowo zostały zaprezentowane w większości pochlebne opinie. — Redakcja: Szanowny Panie, materiał jest jak najbardziej rzetelny. Wymaga Pan od nas żeby przedstawiać po równo opinie za i przeciw. Nagraliśmy kilkanaście… Czytaj więcej »

bercik
bercik
8 lat temu

A ja uważam że budowanie jej miało sens kilka lat temu gdy nie było konkurencji wokół dużej. Teraz bedzie/jest hala w Krakowie i innych miastach. Gdy Gliwice miały być jako pierwsze to miało sens. Teraz rywalizacja z innymi może się nie udac.

Realista
Realista
8 lat temu

Droga Redakcjo. Trzeba pytać aż do skutku. Jeżeli nie kilkanaście osób, to kilkadziesiąt. Może w innych częściach miasta, nie tylko na Rynku. Wiem, że zimno i nie chce się chodzić (a ludziom odpowiadać), ale w takim razie trzeba było zaczekać aż się ociepli. Albo nie publikować materiału wcale. Zwłaszcza że niedawno pojawił się artykuł o postępach w budowie Hali Podium/Gliwice, na podstawie informacji UM. Podobne artykuły pojawiły się w dużej ilości na szeregu innych portali, co pozwala podejrzewać udział UM w tej sprawie. Proszę wybaczyć, ale myślę, że każda trzeźwo myśląca osoba zapytałaby czemu 2 dni po tym artykule pojawia… Czytaj więcej »

Realista
Realista
8 lat temu
Reply to  Realista

Redakcjo, wystarczyłyby np. 3 opinie za, 3 opinie przeciw. To tylko o 2 opinie „przeciw” więcej niż obecnie. Ale jak widać chyba nadal za dużo wymagam. Reprezentatywności nie oczekuję, chciałbym natomiast usłyszeć argumenty przeciwników. Zwłaszcza że UM zalewa nas zewsząd informacjami jaka to Hala będzie wspaniała i cudowna (vide: ogrom artykułów o budowie Hali, jaki się ostatnio pojawił) – i w tym gąszczu pozytywnej propagandy ciężko przebić się z negatywną opinią. — Redakcja: Szanowny Panie, proszę nam uwierzyć, zapytaliśmy kilkanaście osób o zdanie na temat budowy Hali Gliwice. W większości wypowiedzi były pozytywne. Jeden pan był do inwestycji nastawiony negatywnie.… Czytaj więcej »

zagłębiok
zagłębiok
8 lat temu
Reply to  Realista

Czyli jeśli robiliby reportaż np. o Koperniku, to powinni znaleźć tyle samo rozmówców będących zdania, że to słońce krąży wokół ziemi?
Taki pseudo-obiektywizm jest niestety bolączką większości mediów ogólnopolskich (vide dokumenty o katastrofie pod Smoleńskim wyemitowane w TVP) .
Jak chodzi o ten materiał – nie twierdzę, że bycie przeciwnym budowie hali jest tak niedorzeczne jak powyższe przykłady, natomiast jeśli jeśli redakcja przygotowałaby sondę wg Pana koncepcji, powstałoby mylne wrażenie, że zwolenników i przeciwników jest 50/50 i to dopiero byłoby przekłamanie, którego własnie w imię rzetelności należy unikać.
Pozdrawiam.

Realista
Realista
8 lat temu
Reply to  zagłębiok

Dlatego napisałem, że powinna być zachowana informacja na końcu materiału, że większość pytanych mieszkańców popierała budowę. Polecam jeszcze raz przeczytać ze zrozumieniem mój komentarz… Co do reportażu o Koperniku – czy zalety Hali dla Gliwic też zostały naukowo udowodnione tak jak tezy Kopernika? Nic mi o tym nie wiadomo, więc porównywanie tych dwóch spraw nie bardzo ma sens. Jeżeli chodzi o pseudo-obiektywizm, to żyjemy w czasach, gdy media są dosłownie „czwartą władzę” i niestety bardzo łatwo mogą zmanipulować opinią publiczną – choć nie zawsze celowo. Dlatego jestem wyczulony na tego typu sprawy. — Redakcja: Szanowny Panie, jeśli robimy sondę uliczną… Czytaj więcej »

kierowca PKM
kierowca PKM
8 lat temu

Niestety ale wszystkie najważniejsze imprezy sportowe już były lub za chwilę będą. Gdy zakończy się budowa będzie ciężko jakąś przyciągnąć bo po prostu mistrzostw Europy czy Świata nie będzie w najbliższym czasie w siatkówce czy piłce ręcznej. Dlatego kilka dużych podobnych hal będzie się biła o imprezy co będzie powodowało ze będą obniżać w nieskończoność ceny i miasto na takiej imprezie nie zarobi ale dużo straci. Gdyby udało się nawiązać współpracę ze Spodkiem to jest szansa na ściągnięcie dużych imprez w przyszłości.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

A niech tam sobie bursują tą halę. Moim zdaniem wszystko zależy od marketingu i zarządzania. Być może miasto nauczy się na błędach poprzedników (spodek)- i będzie unikać zaniedbań. A i wartość turystyczna nie jest bez znaczenia. Niedaleko Fedrują węgiel, może goście będą chcieli zobaczyć trochę Gliwic będąc już na miejscu.
Wszystko zależy od zarządcy.

Zainteresowany
Zainteresowany
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

a jaki jest marketing to już widać np. w kontekście Piasta Gliwice – Stadion jest od niemal 2 lat a oni nadal doją kasę od miasta i nie potrafią znaleźć głównego sponsora ; ) z Podium będzie Podobnie – sponsorem i utrzymankiem będą Gliwiczanie : )

Do Realista
Do Realista
8 lat temu

No fakt, materiał przedstawia same pochlebne opinie, ale myślę że Redakcja kierowała się też faktem że można się wypowiedzieć tutaj, w komentarzach. Nawet jakby opinie osób w materiale nie byłyby ”wyrównane” to komentarze mogłyby ”dopełnić” opinii. Dlatego też dobrze, że kilka osób się wypowiedziało. Jeśli chodzi o Halę- uważam, że wszystko zależy od zarządzania i marketingu. Co z tego, że Miasto wybuduje ją na korzystnych warunkach, skoro halą zarządzać będzie kompletny idiota? Tak samo jak w przypadku Piasta Gliwice i problemu z pozyskaniem sponsorów- kilkukrotnie zmieniano osoby odpowiedzialne za pozyskiwanie sponsorów. Niech sobie halę bursują. W okolicach jest też kopalnia… Czytaj więcej »

pffff
pffff
8 lat temu

i będziemy to spłacać aż do śmierci jak kredyt na mieszkanie

Tomasz
Tomasz
8 lat temu

Oczywiscie, ze budowac i sie wogole nie zastanawiac. Taka hala to prestiz dla miasta i rozrywka dla mieszkancow.

chatka-puchatka
chatka-puchatka
8 lat temu

Budować, budować i budować, jest ta hala gliwiczanom potrzebna, nie można tylko żyć samą pracą i kromką chleba, chcemy tez igrzysk, a że nasze miasto bogate to niech dla nas ta halę wybuduje, a do tego wyżej pffff, mieszkasz pewnie w szałasie, z chrustu, bo przecież na mieszkanie, samochód i inne dobra kredytu nie wziąłeś.

Ja
Ja
8 lat temu

Panie redaktorze ale Pan pomagał w odpowiedzi – ktoś starał się powiedzieć „ale mamy Spodek” a Pan – ale to zupełnie inna hala 🙂 czyli pomagał Pan także odpowiadać „właściwie i słusznie” na pytania : )

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Opel powinien zostać sponsorem hali. Kojarzą się jednoznacznie z Gliwicami więc skoro stadionowi nie chca patronować to niech patronują hali. Opel Arena byłoby idealnie.

Marek
Marek
8 lat temu

Do Ja = według ciebie to jest taka sama hala jak Podium? Spodek budowany był w czasach głębokiej czerwonej epoki więc nie może się równać z Podium w żadnym stopniu.

Ja
Ja
8 lat temu
Reply to  Marek

@Marek – ale ktoś tam chce mówić a on mu od razu – ale to co innego itp. Dziennikarz powinien słuchać a nie naprowadzać na właściwą drogę : )

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

przyznam że się nie dziwię że spotkali samych ludzi popierających budowę inwestycji bo ja chyba nie znam nikogo kto by był przeciwko

normalny
normalny
8 lat temu

Ta hala będzie miała szanse na zarabianie na utrzymanie tylko pod warunkiem współpracy ze Spodkiem i Halą w Krakowie. Wtedy można ściągnąć jakąś dużą imprezę i na 3 halach mogą odbywać sie mecze eliminacyjne a finał w Gliwicach. Wszędzie dojedzie się w godzinę autostradą. Jeśli ukończona będzie A-1 to wtedy można dołączyć do współpacy jeszcze ŁÓdź. W innym przypadku hala na siebie nie zarobi bo z koncetów, targów i innych małych imprez nie wyżyje.

GKS
GKS
8 lat temu

Możecie pisać co chcecie ale my już prawie mamy Podium a Zabrze nie ma nawet połowy stadionu 😀

do GKS
do GKS
8 lat temu

I po co nam hala? mamy już stadion na który przychodzi 3% mieszkańców Gliwic. Teraz hala, po co znowu utopić miliony z których nikt nie będzie korzystał. Katowicki SPODEK nigdy nie odda żadnej kasowej imprezy na rzecz jakiejś hali PODIUM w Gliwicach.

Berg
Berg
8 lat temu

Dla zainteresowanych informacja, że według szacunków UM, roczne utrzymanie hali to koszt ok. 8 mln zł. Wymaga to więc organizowania w hali 50-60 imprez rocznie (średnio jedna tygodniowo lub częściej).

kibic
kibic
8 lat temu

I po co ta ściema sondażowa Panie Redaktorze? Były tygodniowe konsultacje w tej sprawie, w których uczestniczyło niecałe 7%, w tym przeciwko budowie tego gniota było aż 40%, ale prezydent był bardzo zadowolony z wyników i frekwencji. Budową tego gniota prawie nikt nie jest w mieście zainteresowany, co widać dokładnie również i na Pańskim portalu.
Jedyny wniosek, który da się wyciągnąć z tego sondażowego filmiku w nieprzypadkowym czasie, to próba robienia dobrze prezydentowi;)

Nick
Nick
8 lat temu

Niech red.zrobi taką sondę przy Fokus Park a nie w Rynku przy propagandowych plakatach.Niech powie o prawdziwych kosztach i ile inwestycji potrzebnych w mieście nie będzie wykonanych przez budowę niepotrzebnego generującego ogromne straty obiektu.

anonimowy anonim
anonimowy anonim
8 lat temu

jak czytam tych wielkich przeciwników to mi się chce śmiać. większośc Gliwiczan popiera budowe tej hali i takie są fakty. głośno w internecie szczekają przeciwnicy których jest garstka a jak sie kogos na ulicy zapytasz to sie okazuje że wiekszosc ludzi popiera

Berg
Berg
8 lat temu

„jak sie kogos na ulicy zapytasz to sie okazuje że wiekszosc ludzi popiera” I to dla Ciebie jest podstawa do stwierdzenia, że większość Gliwiczan popiera budowę hali? Bo większość ludzi pytanych na ulicy popiera? A gdybym zapytał na ulicy 20 osób czy chcą odwołania Frankiewicza i większość by potwierdziła, to mógłbym stwierdzić, że większość Gliwiczan jest przeciwko prezydentowi miasta? Zrób profesjonalne badanie ankietowe, zgodnie z zasadami statystyki, co najmniej 1000 ankietowanych, z każdej grupy wiekowej, po równo każdej płci, z różnych dzielnic. Będziesz wiedział jakie jest rzeczywiste poparcie dla Podium. Od razu uprzedzając: wyniki konsultacji nie pomogą, grupa nie była… Czytaj więcej »

kibic
kibic
8 lat temu

Anonimowy, gdyby tak było jak tutaj szczekasz, to mieszkańcy by się na tak im potrzebną halę spontanicznie zrzucili. W końcu taka ściepa to tylko po 213,-zł./na osobę i to bez odsetek. Ja dałbym nawet 1000,-zł. tylko po co, bo w magistracie panuje taki klimat?

Berg
Berg
8 lat temu
Reply to  kibic

213 zł? Według moich wyliczeń to ok. 1960 zł na osobę (306 milionów dzielone przez 156,2 tys. dorosłych Gliwiczan – uwzględniłem dofinansowanie 15 milionów z ministerstwa).
Tak czy siak za to zapłacimy z naszych podatków. Tylko że razem z odsetkami. Dotacji z UE nie ma, wsparcia z województwa nie ma.

do anonimowy anonim
do anonimowy anonim
8 lat temu

Zgadzam się z tobą w 100%, tylko czy Gliwice na to stać??? Nie sztuka wybudować, sztuka jest to utrzymać. To jest problem.

cliper
cliper
8 lat temu

dziś mamy bardzo dobrą sytuacje i jako symbol tej świetności budujemy halę,stadion,baseny,drogi itd..kiedy ostatni raz Gliwice przeżywały taki rozkwit?relikty dawnej świetności istnieją do dziś tyle że innej miary-dziś miasto bardzo mocno idzie w kierunku sportu i super tylko teraz należy zadbac o wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży-kształtowac mistrzów!

kibic
kibic
8 lat temu

Cliper, jak stawiano „olimpijczyka” też czarowano mieszkańców igrzyskami z podobnym pijarem i co?
Utrzymanie takiego obiektu kosztuje niemałą kasę, a przecież miał zarobić na siebie. Może optymisto podasz nam, ile kasy zwróciło się już za taką kosztowną inwestycję ?

cliper
cliper
8 lat temu

utrzymanie każego obiektu kosztuje-jasna sprawa!nie oznacza to jednak żeby się nie rozwijac,nie iśc w dobrym kierunku.czas pomyślec o zatrudnieniu wysokiej klasy trenerów-utworzyc sekcje,kluby,.trenowac dzieciaki na mistrzów-jak będą sukcesy będą zawody-będą kibice.Piast też dostał stadion-piękny,nie duży i nie drogi-i co?też trzeba do niego dopłacac-póki co.nie uważasz że gliwiczanie jakoś słabo się integrują?co potrzeba ludziom do szczęścia?pieniędzy!bedzie społeczeństwo bogatsze będą czynnie brac udział w imprezach sportowych!chociaż to nie reguła-na mecze piłkarskie chodzi garśc-mimo promocji na bilety

kibic
kibic
8 lat temu

Tak Berg pomyłka, miało być 2133, zł, ale to nic nie zmienia w mieście dworskich „sukcesów”, gdzie publiczna kasa balanguje w wielu spółkach miejskich. Podoba mi się Kajetan , który stara się nie rujnować naszej wspólnej kasy, bo robi to na gościnnych występach;)
Co do 15 mln.z ministerstwa Muchy, Muchy już nie ma to i kasy stamtąd nie będzie. Peł Owcy już tak mają, byli podobnie:)

kibic
kibic
8 lat temu

Ale nie musi kosztować nas cliper prawda? Myślę, że zgodzisz się, że prywatny inwestor nie pozwoliłby sobie na podobne marnotrawstwo, bo poszedłby z torbami. No ale cóż, u nas w mieście decydenci traktują naszą kasę, jak siano a potem podwyższając podatki wyrównują te ubytki;)

cliper
cliper
8 lat temu

nie wszystko da sie przeliczyc na pieniadze!ekonomia owszem jest wazna ale gdyby myślec tylko w tych kategoriach pewnie nie wiele obiektów by powstało(chociażby hal przy szkołach)pozostawimy po sobie trwały ślad dla następnych pokoleń symbol wielkości miasta!

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

nareszcie będzie moze coś fajnego

kibic
kibic
8 lat temu

„pozostawimy po sobie trwały ślad dla następnych pokoleń symbol wielkości miasta!”
Ale się rozmarzyłeś cliper:) Wyraźny ubytek z roku na rok zaludnieniu miasta, nieodpowiedzialne generowanie spalin przez dodatkowe tranzyty przez centrum, nie gwarantuje zdrowych pokoleń, a tym samym wielkości miasta, o którym marzysz.

cliper
cliper
8 lat temu

ubytek zaludnienia to sprawa naturalna-gro mieszkańców wyprowadza się na tereny poza miejskie-wręcz wiejskie!częsc jest na emigracji-takie tendencje odnotowujemy w całym kraju.ucieczka na wieś to moda-styl życia nowoczesnych i bogatszych mieszkańców co wcale nie oznacza że nie są gliwiczanami i nie zależy im na rozwoju gliwic!sami pewnie inwestują w tym mieście i żyją tym co się w nim dzieje.spaliny powiadasz?są-jak w każdym innym mieście na świecie-pewnie sam dajesz kopa w aucie?a smog-truciciel-nie uważasz że to bardziej czuc?stare budyki ogrzewane na węgiel-to jest zmora ..choc i tak chyba nie jesteśmy w najgorszej sytuacji-pojedz do innego miasta na śląsku i porównaj standart miast…no… Czytaj więcej »

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI