W Norwegii można wciąż zaobserwować rosnące zapotrzebowanie na specjalistów pracujących w branży budowlanej. Sektor ten rozwija się na Skandynawii w wyjątkowo szybkim tempie. W związku ze znacznie wyższymi zarobkami specjalistów w tym zawodzie niż w naszym kraju, wielu dekarzy decyduje się zatem na wyjazd do Norwegii w celach zarobkowych.
Warto wiedzieć, że w Norwegii – tak jak w większości krajów na całym świecie – występuje zjawisko starzenia się społeczeństwa. Z tego powodu istnieje silna potrzeba tego kraju w zatrudnianiu pracowników zza granicy. Stwarza to zatem świetne możliwości zarobkowe dla specjalistów-dekarzy z Polski – Norwedzy doceniają nasz naród za fachowość, profesjonalizm i wysoki standard pracy.
W dzisiejszym artykule opiszemy, jak wygląda praca w roli dekarza na terenie Norwegii. Przedyskutujemy zarobki oraz wymagania za strony skandynawskich pracodawców. Serdecznie zapraszamy do przeczytania całej publikacji!
Na czym polega praca dekarza w Norwegii?
Tak naprawdę nie występują żadne znaczące różnice poza obowiązkami w pracy dekarza w Norwegii a w Polsce. Specjalista działający w tym zawodzie odpowiada za pokrywanie oraz naprawę dachów. Zajmuje się również montażem izolacji dachowych, konstruowaniem systemu odprowadzania wody, czy współpracą z cieślą. W zakresie obowiązków dekarza jest również wykonywanie pomiarów, jak również przeprowadzanie inwentaryzacji materiałów.
Każdy dekarz powinien z pewnością wykazywać się dużą sprawnością fizyczną. Jednocześnie musi radzić sobie z pracą pod presją, jak również być przy tym niezwykle dokładnym. Pomimo stosowania nowoczesnych środków ochrony osobistej, musi wciąż wykazywać się niesamowitą ostrożnością i uważnością.
Praca dekarza odbywa się niejednokrotnie w trudnych warunkach atmosferycznych i przy ujemnych temperaturach. Warto wiedzieć, że w Norwegii to na pracodawcy spoczywa obowiązek dostarczenia nieprzemakalnej, a jednocześnie niekrępującej ruchów odzieży do pracy. Co ciekawe, wielu pracowników otrzymuje również do dyspozycji samochód służbowy, którym dojeżdżają do pracy.
Warto wspomnieć, że norweskie prawo pracy jest skrupulatne i zorientowane na ochronę pracownika. W tym kraju raczej nie spotkamy się z pracą bez umowy czy z podejrzanymi zapisami. W Norwegii działa również wiele związków zawodowych, które renegocjują co roku stawkę godzinową.
Jakie są zarobki dekarza w Norwegii i od czego zależą?
W portalach ogłoszeniowych znajduje się wiele ogłoszeń o pracę dla dekarza, a stawki godzinowe mocno od siebie odbiegają. Na największe zarobki mogą liczyć dekarze z wieloletnim i dobrze udokumentowanym doświadczeniem, jak również znajomością języka norweskiego – stawka w ich przypadku sięga nawet 280 koron, co w przeliczeniu na polskie złotówki to około 130 zł na godzinę. Natomiast w przypadku pracownika bez doświadczenia wynosi ona około 180 koron odpowiadającym 80 złotym.
Jak szukać pracy dla dekarza w Norwegii?
Osoby z dobrą znajomością języka norweskiego, które znają Norweski rynek pracy, decydują się często na poszukiwanie zatrudnienia we własnym zakresie. Podróż w celach zarobkowych do Norwegii powinna być jednak odpowiednio zaplanowana. Życie w Norwegii kosztuje bowiem w przeliczeniu na złotówki bardzo dużo, dlatego brak zarobków w realiach tamtej gospodarki, może doprowadzić do problemów z utrzymaniem.
Właśnie z tego powodu tak wielu polskich dekarzy decyduje się na skorzystanie z usług agencji pracy działającej na terenie Polski. W ten sposób mają oni pewność, że wszystkie warunki umowy będą przejrzyste. Współpraca z agencją zapewnia większe zatem większe bezpieczeństwo. Przeglądając ogłoszenia o pracy dekarza w Norwegii, można zauważyć, że w większości z nich oferowane są dobre warunki mieszkaniowe. Na miejscu znajdują się również bardzo często opiekuni, którzy pomagają w sprawach administracyjnych.
Czy znajomość języka norweskiego lub angielskiego jest wymagana?
Warto wiedzieć, że Norwedzy potrafią z reguły porozumiewać się w języku angielskim – z tego powodu znajomość właśnie tego języka jest również mocno doceniana wśród polskich dekarzy poszukujących pracy w Skandynawii. Warto zatem wiedzieć, że norweski jest w tym przypadku po prostu dodatkowym atutem, który może jednak znacznie wpłynąć na zarobki pracownika.
Okazuje się jednak, że czasami nawet znajomość angielskiego nie jest wymagana – szczególnie jeżeli ekipę budowlaną tworzą polscy specjaliści. Jednakże oczekiwane są poszerzanie swoich kompetencji w tym zakresie, aby zwiększyć komunikatywność w różnych zespołach. W większości ofert znajomość angielskiego jest jednak obowiązkowa.
Znajomość języka angielskiego lub norweskiego pozwala także swobodnie żyć na terenie Norwegii – robić zakupy, chodzić do lekarza czy załatwiać swoje sprawy urzędowe. Z pewnością warto więc poznać, chociażby podstawowe zwroty i słówka przed wyjazdem do Norwegii.
W przygotowaniu artykułu pomógł Artur Jemioł – z firmy Jobbassistanse oferującej prace w Norwegii dla dekarzy: https://jobbassistanse.com/oferty-pracy-w-norwegii/dekarz/
Materiał partnera