r e k l a m a


Czy tym razem radni wprowadzą płatne parkowanie w Gliwicach?

spot_img
r e k l a m a

Pod obrady Rady Miejskiej wraca projekt uchwały w sprawie wprowadzenia stref płatnego parkowania w Gliwicach.

Według założeń, opłaty za parkowanie w centrum miasta będą pobierane od godziny 10 do 18 od poniedziałku do piątku. Centrum miasta zostało podzielone na dwie strefy. Strefa A ma obejmować Starówkę, zaś B pozostałe ulice.

Parkowanie miałoby kosztować w strefie A do 15 minut – 0,70 zł, za pierwszą rozpoczętą godzinę – 2,80 zł, za drugą rozpoczętą godzinę – 3,30 zł, natomiast za trzecią rozpoczętą godzinę – 3,90 zł. Później byłoby taniej, bo za godzinę czwartą i następne – 2,80 zł.
Nieco taniej byłoby w strefie B, bo koszt zatrzymania do 15 minut to 0,40 zł, za pierwszą rozpoczętą godzinę – 1,60 zł, za drugą rozpoczętą godzinę – 1,90 zł, za trzecią rozpoczętą godzinę – 2,20 zł, później podobnie jak w przypadku pierwszej strefy byłoby taniej, bo za godzinę czwartą i następne – 1,60 zł.

Zameldowanym mieszkańcom nieruchomości usytuowanych przy ulicach objętych płatnym parkowaniem przysługuje prawo do zryczałtowanej opłaty 120 złotych rocznie.

Będą oni mogli parkować swoje pojazdy do 500 metrów od miejsca zameldowania. Wykupienie abonamentu mieszkańca nie jest jednoznaczne z tym, że dostaną zarezerwowane dla nich miejsce.

Można będzie także wykupić stałe miejsce postojowe tzw. kopertę, jej koszt to 600 zł miesięcznie.

Osoby pracujące w centrum będą mogły wykupić tzw. ryczałt wielodniowy. Każdy dzień postoju w strefie A to 13 zł, a w strefie B – 7,50 zł. Gdyby kierowca wykupował bilet każdego dnia zapłaciłby odpowiednio 15,60 i 8,90 zł.

Z opłat zwolnieni będą niepełnosprawni, straż miejska, autobusy i taksówki.

Jeżeli Rada Miejska tym razem projekt przegłosuje, to płatne parkowanie zostanie wprowadzone w ciągu kilku miesięcy.

Jak podkreślają władze miasta – opłaty za parkowanie mają wymusić rotację samochodów, a co za tym idzie poprawić dostępność miejsc postojowych.

Obecnie bardzo ciężko jest zaparkować w centrum miasta, a przekonał się o tym chyba każdy kierowca, który musiał odwiedzić np. urząd miejski.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
11 lat temu

Najpierw niech zrobią parkingi, bo to co mamy teraz to jest śmiech. Najlepiej było postawić same zakazy i trzepać kase za złe parkowanie.

Lama
Lama
11 lat temu

Najpierw niech zrobią parkingi, a nie same znaki zakazu obok siebie. Najlepiej to się trzepie kase od kierowców za złe parkowanie. Podsumowując, będą parkingi, to i opłaty mogą być

Jacek
Jacek
11 lat temu

Infrastruktura. Płatne parkowanie. W tej kolejności. W bajki o tym, że potrzebują kasy na infrastrukturę i wezmą ją z płatnego parkowania po prostu nie wierzyć i cześć.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
11 lat temu

Parkingi zróbcie! A potem zakazy!

Adi
Adi
11 lat temu

Gdyby tak wszystkie ustawione w mieście słupki zdemontować i oddać na złom na pewno starczyło by pieniędzy na budowę parkingu np. za pocztą główną. Po co więc jeszcze inwestować 8 milionów w coś, co nie spowoduje powstania żadnego nowego miejsca parkingowego… Nie tędy droga Rado Miejska.

pytam
pytam
11 lat temu

Kolejny raz w przeciągu 3 miesięcy będą glosować nad uchwałą.
Zmienili coś w niej w ogóle od ostatniego razu?

AndrzejD
AndrzejD
11 lat temu

…no chyba ich pogięło z tymi cenami !
W Katowicach za pierwszą godzinę parkowania płaci się 1.50 PLN
a w chorych zapyziałych Gliwicach będą chcieli blisko 2 razy tyle.
A gdzie parkingi do ciężkiej cholery ?!
Wynocha z Gliwic Frankiewicz !!!!

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI