Czy woda w gliwickich kranach jest bezpieczna?

W Gliwicach od marca 2022 roku pojawiają się śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Sytuacja niepokoi mieszkańców, którzy zwrócili się do jednej z gliwickich radnych o informacje dotyczące wody z kranu.

Radna Agnieszka Filipkowska wystosowała interpelację do prezydenta Gliwic. Zapytała w niej m.in. czy woda lecąca z kranów w mieszkaniach gliwiczan jest bezpieczna.

Odpowiedzi udzieliła Agnieszka Leszczyńska, naczelnik wydziału nadzoru właścicielskiego w UM Gliwice.

Czy woda z gliwickich zdrojów miejskich PWiK nadaje się do spożycia dla ludzi i zwierząt?
„Woda ze zdrojów miejskich jest wodą pitną i pochodzi z tych samych źródeł zasilania, z których wprowadzana jest do sieci wodociągowej. PWiK w ramach monitoringu operacyjnego wewnętrznej kontroli realizuje badania w zakresie mikrobiologicznym i fizykochemicznym, regularne przeglądy techniczne oraz sanityzacje zdrojów wodnych. Woda ze zdrojów miejskich spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2017 poz. 2294)”.

Czy woda z kranów w mieszkaniach jest bezpieczna?
„PWiK realizuje program nadzoru nad jakością wody ujmowanej i dystrybuowanej do odbiorców, który obejmuje badania wody w ramach wewnętrznej kontroli jakości przeprowadzanej przez Akredytowane Laboratorium PWiK oraz przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gliwicach (PSSE). Każdorazowo po wystąpieniu okoliczności mogących spowodować zmianę jakości wody, szczególnie jej pogorszenie, (w szczególności awarii sieci wodociągowej, awarii systemu uzdatniania, wymiany sieci, oddania do użytku nowego odcinka sieci wodociągowej, powodzi, intensywnych opadów, suszy) wdrażane są działania korygujące i zapobiegawcze oraz dodatkowe badania jakości wody w porozumieniu z PSSE”.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI