spot_img


Czy zostanie przebudowane niebezpieczne skrzyżowanie Czołgowa – Strzelców Bytomskich?

59 niebezpiecznych zdarzeń drogowych miało miejsce na skrzyżowaniu ulic Czołgowej i Strzelców Bytomskich. Niestety, wśród nich były te, które zakończyły się śmiercią. Czy władze Gliwic powinny zdecydować się na przebudowę tego miejsca lub montaż sygnalizacji świetlnej?

Od 2009 do 2015 roku na wspomnianym skrzyżowaniu doszło do 45 wypadków. Następnie Zarząd Dróg Miejskich postanowił wprowadzić tam zmiany, których celem była poprawa bezpieczeństwa. To się częściowo udało. Od 2015 do 2020 roku liczba zdarzeń spadła tam do 15. Niestety, w styczniu br. doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Dwa jechały prawidłowo ulicą z pierwszeństwem przejazdu, gdy nagle doszło do bocznego uderzenia przez auto, którego kierowca nie zatrzymał się na znaku „stop”.

Jak informuje ZDM w Gliwicach: główną przyczyną było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu uczestnikom ruchu, którzy poruszali się ul. Strzelców Bytomskich.

– Od 2015 r. na wszystkich wlotach skrzyżowania ul. Czołgowej i Strzelców Bytomskich ustawione są znaki typu A-30 – „Inne niebezpieczeństwo” z tabliczką o treści „Uwaga wypadki”. Dodatkowo na drogach podporządkowanych – czyli w ciągu ul. Czołgowej – wprowadzono ograniczenie prędkości do 40 km/h. Wymalowano także linie wibracyjne. Linia pozioma STOP jest odnawiana farbą zmieszaną z mikro-kulkami szklanymi, aby była bardziej widoczna po zmroku. Gdyby tych wszystkich informacji i ostrzeżeń było mało, na wlotach ulicy Czołgowej zlokalizowane są także aktywne znaki STOP (z zasilaniem solarnym i czujnikiem ruchu), które umieszczone na wysięgu. Samochód dojeżdżający do skrzyżowania powoduje jego uruchomienie – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska z ZDM w Gliwicach.

Niestety, działania sprawdziły się tylko częściowo.

Zarząd Dróg Miejskich przekonuje jednak, iż „podjął optymalne działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na wskazanym skrzyżowaniu”. – Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, na chwilę obecną, nie przewiduje wprowadzania zmian na skrzyżowaniu ul. Strzelców Bytomskich/Czołgowa – informuje rzeczniczka ZDM.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
4 miesięcy temu

czy problemem jest zbudowanie w tym miejscu ronda?

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI