Czym są bezpieczne nawierzchnie na place zabaw?

Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw to taka, która amortyzuje upadki dziecka, dzięki czemu zapobiega groźnym urazom. Do najczęściej wybieranych nawierzchni na plac zabaw należą: maty przerostowe, płytki gumowe, nawierzchnie wylewane, sztuczna trawa oraz Rubber Mulch – zostaną one omówione szerzej w dalszej części artykułu.

Nawierzchnia na placu zabaw a bezpieczeństwo

Zgodnie z przepisami wymagana jest nawierzchnia bezpieczna na plac zabaw, o ile znajdują się tam sprzęty zabawowe wyższe niż 100 cm. Niebagatelne znaczenie ma też wysokość swobodnego upadku określona dla poszczególnych urządzeń – im jej wartości są większe, tym grubsze bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw należy zastosować. 

Nawierzchnia na plac zabaw musi spełniać surowe wymogi bezpieczeństwa. W tym zakresie należy sięgnąć do normy PN-EN 1177, która mówi o konieczności zapewnienia odpowiedniej amortyzacji określonych stref podłoża wokół urządzeń zabawowych. Próbując zatem dać odpowiedź na pytanie, jaka nawierzchnia na plac zabaw, mówimy, że po pierwsze atestowana!

Jak dobierana jest nawierzchnia bezpieczna na placach zabaw?

Wybierając nawierzchnię na plac zabaw, warto zwrócić uwagę m.in. na łatwość utrzymania nawierzchni w czystości. Gumowe nawierzchnie na plac zabaw z reguły nie sprawiają problemów, sztuczna trawa może być nieco bardziej kłopotliwa, a zdecydowanie najgorzej pod tym względem wypada nawierzchnia z piasku na plac zabaw, która szybko nasiąka wodą i przykleja się do butów oraz ubrań. Choć za wyborem naturalnej nawierzchni piaskowej na plac zabaw przemawia jej stosunkowo niska cena, to trzeba też pamiętać o doborze odpowiedniej wielkości ziarna – zbyt drobna może powodować szkodliwe pylenie.

Sztuczne tworzywa wbrew pozorom nie muszą być mniej ekologiczne od naturalnych – często są wytwarzane z materiałów pochodzących z recyklingu. Nawierzchnia gumowa na plac zabaw cechuje się wysokim poziomem amortyzacji oraz dużą trwałością i komfortem użytkowania. Na rynku dostępne są niemal wszystkie barwy i wzory, jakie można sobie wymarzyć, a jeśli wybierzemy godnego zaufania producenta, będziemy też mieli gwarancję doskonałej jakości nawierzchni gumowej na plac zabaw. Powinna ona być niepyląca i nietoksyczna. 

Kryterium urazu głowy HIC – jak wpływa na wybór nawierzchni?

HIC to skrót od Head Injury Criterion, co można przetłumaczyć jako ,,kryterium urazu głowy”. Jest to współczynnik, który służy sprawdzaniu poziomu amortyzacji uderzenia, jaki zapewnia dany rodzaj nawierzchni na plac zabaw. Dzięki takim testom można sprawdzić, czy upadek użytkownika nie stwarza niebezpieczeństwa poważnego urazu głowy. Wartość wskaźnika HIC przekraczająca 1000 oznacza podwyższone ryzyko niebezpiecznego urazu głowy wskutek uderzenia o daną nawierzchnię na plac zabaw.

Nawierzchnie na place zabaw – rodzaje

Producenci urządzeń rekreacyjnych dla dzieci zwykle mają też w ofercie dostosowane do nich nawierzchnie. Do podstawowych rodzajów sztucznej nawierzchni na plac zabaw należą:

Maty przerostowe

To jeden z rodzajów gumowych nawierzchni na plac zabaw, układany najczęściej na gruncie porośniętym darnią. Maty przerostowe wyróżniają się dobrymi właściwościami antypoślizgowymi, nie absorbują wilgoci, a przede wszystkim doskonale wkomponowują się w otoczenie, zapewniając naturalny wygląd.

Płytki gumowe

Spośród nawierzchni bezpiecznych na plac zabaw, płytki gumowe stanowią jedną z najprzyjemniejszych dla oka, a zarazem praktycznych opcji. Występują w wielu różnych kształtach, wśród których bardzo popularne są puzzle, prostokąty oraz kwadraty, a wybór kolorów i deseni jest praktycznie nieograniczony. Taka miękka nawierzchnia na plac zabaw może całkowicie zaważyć na estetyce danego miejsca, dlatego jej wybór powinien być dobrze przemyślany. 

Nawierzchnie wylewane

Takie nawierzchnie bezpieczne na plac zabaw wylewane z granulatu gumowego są trwałe, nietoksyczne i antypoślizgowe. Podobnie jak inne rodzaje gumowych nawierzchni na plac zabaw wspaniale tłumią dźwięki i nie absorbują wilgoci. Wyróżniają się jednak możliwością dużego zindywidualizowania efektu finalnego. Z wylewanego granulatu da się ,,namalować” praktycznie wszystko i to w dowolnym kolorze. A dlaczego Twojego placu zabaw nie miałyby zamieszkiwać krasnoludki? Albo czemu nie może być pokryty siecią ulic, po których dzieci będą mogły jeździć samochodzikami?

Sztuczna trawa

Sztuczna trawa ma tę przewagę nad naturalną, że jej utrzymanie jest łatwiejsze i prezentuje się ona estetycznie, niezależnie od pory roku. Dodatkową zaletą jest fakt, że nawet po deszczu ta sztuczna nawierzchnia na plac zabaw pozwoli nam uniknąć błotnistych plam na ubraniach. Wielu producentów oferuje indywidualny dobór koloru i długości trawy.

Rubber Mulch

To bardzo popularny rodzaj nawierzchni gumowej na plac zabaw w postaci wiórów przywodzących na myśl naturalną korę, ale mający więcej zalet. Rubber Mulch powstaje zwykle z tworzywa z recyklingu, a użytkownicy cenią jego liczne walory praktyczne – nie chłonie wilgoci, zapobiega poślizgom i zapewnia dobrą izolację akustyczną oraz wysoki poziom amortyzacji. 

Bezpieczny plac zabaw – jaką nawierzchnię bezpieczną wybrać?

Jaka nawierzchnia na plac zabaw? To zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy stworzyć przestrzeń jak z bajki, warto wybrać jakiś rodzaj nawierzchni gumowej na plac zabaw. Dobrze sięgnąć po barwne płytki gumowe z ciekawymi motywami albo zdecydować się na wykreowanie fantastycznych wzorów z gumowego granulatu. Pamiętajmy, że w przypadku wylewanej gumowej nawierzchni na plac zabaw możemy ,,domalować” dodatkowe miejsca do zabawy, np. wytyczając plansze do gier czy zaznaczając granice różnych pól i stref.

Mata przerostowa, sztuczna trawa, Rubber Mulch albo nawierzchnia z piasku na plac zabaw to dobry wybór wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać jak najbardziej naturalnie wyglądający efekt.

Podsumowanie

Nawierzchnie na plac zabaw to temat bardzo szeroki, choć mogłoby się wydawać, że podłoże to najmniej ważny element każdego miejsca rekreacji. Może ono całkowicie odmienić wizerunek niezbyt atrakcyjnego placu zabaw albo stać się jego wizytówką. Musi zapewniać odpowiedni poziom amortyzacji, a zarazem być praktyczne. Wybór nawierzchni bezpiecznej na plac zabaw naprawdę nie jest prosty, dlatego warto też zapytać producenta o szczegóły związane z danym rodzajem tworzywa. 

Materiał powstał we współpracy Marcinem Taczalskim, właścicielem firmy Active Line, która jest polskim producentem placów zabaw. Z ofertą nawierzchni bezpiecznych możesz zapoznać się pod adresem https://activeline.eu/k/nawierzchnie-bezpieczne/.
Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI