spot_imgspot_img


Decyzja środowiskowa przed realizacją inwestycji – jak ją uzyskać?

Jeśli jesteś inwestorem planującym poważne przedsięwzięcie, upewnij się, czy w jego przypadku nie będzie konieczne uzyskanie decyzji środowiskowej. Wydany przez właściwy organ dokument powie Ci, czy Twoja inwestycja nie będzie miała zbyt dużego wpływu na środowisko i wskaże środki, które należy zastosować, aby w większym stopniu ochronić otaczającą przyrodę.

W dzisiejszym świecie dbałość o naturę jest wyjątkowo ważnym aspektem. Działalność człowieka sprawia bowiem, że do środowiska trafią odpady, toksyny, a także zmniejszają się zasoby naturalne. Obecnie zanim niektóre inwestycje zostaną przeprowadzone, konieczne może być zbadanie ich wpływu na środowisko w celu wykluczenia zagrożeń dla przyrody i sąsiednich terenów. Przed przystąpieniem do realizacji przedsięwzięcia musisz więc uzyskać decyzję środowiskową. W dokumencie tym znajdziesz wytyczne, które powiedzą Ci, jak inwestycja powinna zostać zrealizowana, aby w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisko.

Niektóre inwestycje już po określeniu ich rodzaju mogą sugerować, że w ich przypadku wpływ na środowisko może być znaczący. Z tą właśnie kwestią związana jest koncepcja decyzji środowiskowej. O wydanie takiego dokumentu należy się ubiegać w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, a także wobec tych, które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Lista wszystkich takich przedsięwzięć znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Aby uzyskać decyzję środowiskową, musimy złożyć wniosek wraz z załącznikami – mapami terenu, na którym ma być zrealizowana inwestycja oraz innymi dokumentami, których rodzaj zależy od typu przedsięwzięcia. Oprócz tego konieczne może być również dołączenie specjalnego raportu środowiskowego.

Jak należy przygotować raport?

Przed wydaniem decyzji środowiskowej zajmujący się tym organ może stwierdzić, że konieczne jest sporządzenie oceny oddziaływania na środowisko. Oceny tej dokonuje się na podstawie raportu środowiskowego, którego przygotowanie inwestor powinien zlecić osobie wykształconej lub doświadczonej w tym zakresie. Raport to bardzo często obszerny dokument, który zawiera dogłębny opis planowanej inwestycji oraz charakterystykę terenu otaczającego obszar, na którym ma powstać przedsięwzięcie. Oprócz tego raport pokazuje, jak planowane działania mogą oddziaływać na środowisko naturalne. Jedynie wyspecjalizowani profesjonaliści są w stanie przygotować raport w odpowiedni sposób.

Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI