r e k l a m a


Domowy magazyn energii – jakie niesie ze sobą korzyści?

O magazynowaniu energii mówi się przede wszystkim w kontekście inwestycji w fotowoltaikę. Jednak to nie jedyna opcja, gdy takie rozwiązanie ma sens. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest i jakie niesie ze sobą korzyści inwestycja w magazyn energii.

Czym jest magazyn energii dla domu? 

Domowy magazyn energii składa się z jednego lub więcej wzajemnie połączonych akumulatorów, które służą do magazynowania energii elektrycznej. Najczęściej zbudowane są z akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych. Ich przewagą nad kwasowymi odpowiednikami jest większa żywotność przy ciągłym oraz głębokim rozładowywaniu i ładowaniu. Oprócz tego cechuje je większa pojemność energii przy mniejszych rozmiarach i mniejszej wadze. 

Zadaniem magazynu energii jest gromadzenie prądu, a następnie oddawanie go do różnych urządzeń za pośrednictwem instalacji elektrycznej w budynku. Może być on zasilany energią wyprodukowaną w przydomowej instalacji OZE np. z fotowoltaiki lub po prostu z sieci. 

Online monitoring of solar station production
źródło grafik: elements.envato.com

Zalety magazynowania energii 

Niezależnie od tego, z jakiego źródła pochodzi prąd – domowy magazyn energii będzie zabezpieczeniem na wypadek awarii sieci zasilania. Takie przerwy w dostawach prądu są powodowane różnymi czynnikami i czasem trudno je przewidzieć. Warto więc mieć zasilanie awaryjne. 

Domowy magazyn energii to także sposób na obniżenie rachunków za prąd, gdy obowiązują Cię dynamiczne taryfy. W godzinach, kiedy energia elektryczna jest tańsza, możesz ładować akumulatory. Wówczas w okresie, kiedy jest droższa, możesz śmiało wykorzystać to, co zgromadził system. 

Gdy połączysz magazyn z instalacją fotowoltaiczną, otrzymujesz szereg dodatkowych korzyści. Po pierwsze, to właśnie dzięki inwestycji w akumulatory zwiększysz autokonsumpcję, a co za tym idzie, zmniejszysz rachunki za prąd. Wystarczy, że w ciągu dnia, zamiast sprzedawać całość nadwyżki, będziesz gromadzić energię aż do zapełnienia magazynu. Wówczas w nocy czy w pochmurne dni, możesz wykorzystywać ten prąd na codzienne potrzeby. Ponadto, jeżeli odpowiednio rozpiszesz harmonogram pracy urządzeń takich jak zmywarka czy pralka, Twoje oszczędności wzrosną. 

Pamiętaj jednak, aby odpowiednio dobrać moc instalacji fotowoltaicznej oraz pojemność akumulatorów do rzeczywistego zapotrzebowania. Tylko wtedy zmaksymalizujesz zużycie na potrzeby własne przy jednoczesnym obniżaniu rachunków. 

Jeśli zintegrujesz systemy odnawialnych źródeł energii (OZE) z magazynem energii, zyskasz również niezależność energetyczną. Takie połączenie możesz zastosować nie tylko w swoim domu, ale również w domku letniskowym stojącym z dala od innych zabudowań czy terenów zurbanizowanych. W takich odludnych miejscach bardzo często nie ma możliwości podłączenia linii energetycznej lub koszty takiego przedsięwzięcia są bardzo wysokie. 

Battery pack in battery room in power plant for supply electrici
źródło grafik: elements.envato.com

Ile kosztuje magazyn energii dla domu? 

Koszt domowego magazynu energii jest dość zróżnicowany i zależy głównie od jego pojemności oraz technologii. Dla przykładu, rozwiązanie o pojemności 5 kWh kosztuje mniej więcej tyle, ile fotowoltaika o mocy 5 kWp. Z kolei średniej wielkości magazyn 10 kWh to koszt rzędu 30-40 tys. zł. Z tego też względu wykonaj obliczenia, ile możesz zyskać oszczędności i jak szybko zwróci się ta inwestycja. 

Pamiętaj jednak, że możesz obniżyć koszt początkowy dzięki różnym programom wsparcia. Jednym z nich jest np. rządowy program „Mój Prąd”. Nabór wniosków do piątej edycji już się zakończył, ale szósta odsłona ma ruszyć w drugiej połowie 2024. 

Podsumowując, magazynowanie energii elektrycznej na potrzeby gospodarstwa domowego ma szereg zalet. Na inwestycję w akumulatory możesz uzyskać dofinansowanie z programu rządowego, aby obniżyć wysokie koszty początkowe. 

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI