Drogowcy przekonują: „Zima nas nie zaskoczy”

4 miliony m.kw. ulic, chodników i ciągów pieszo-rowerowych, tyle pod swoją „opieką” ma Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Od 15 października br. jednostka jest w pełnej gotowości nie tylko na opad śniegu, ale także na likwidowanie śliskości spowodowanej zmienną aurą, opadami deszczu i temperaturą, która o tej porze roku bywa już ujemna.
Z chwilą pojawienia się pierwszych opadów śniegu na ulice miasta wyjadą pługi, odśnieżarki i piaskarki, które będą miały do odśnieżenia 757 miejskich ulic, przystanki komunikacji miejskiej, ciągi piesze i rowerowe.
Akcja ZIMA uruchamiana jest przez koordynatora. Do jego obowiązków należy bieżące monitorowanie prognoz pogody oraz śledzenie komunikatów z dwóch stacji meteorologicznych, znajdujących się w Gliwicach przy ul. Toszeckiej i Nowy Świat.

Dla usprawnienia prac, teren miasta podzielono na 12 stałych rejonów. 9 z nich obejmuje jezdnie, a pozostałe chodniki, przystanki komunikacji miejskiej oraz rejon przejazdu alarmowego „Akcji Zima”.

W przypadku opadu śniegu, w pierwszej kolejności odśnieżane są główne ciągi komunikacyjne: Drogowa Trasa Średnicowa, Droga Krajowa nr 88, ulice : Rybnicka, Pszczyńska czy Toszecka. Wykonawcy zimowego utrzymania dysponują 38 jednostkami sprzętowymi przystosowanymi do odśnieżania i likwidacji śliskości.

W przypadku bezśnieżnej zimy, wykonawcy pozostają w stanie pełnej dyspozycji mimo że miasto nie płaci za czas, w którym nie są prowadzone prace w zakresie odśnieżania lub posypywania dróg i chodników.

Nie wszystkie drogi i chodniki na terenie miasta znajdują się w gestii Zarządu Dróg Miejskich. Część z nich należy do innych zarządców np. wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Za odśnieżanie chodników przed posesjami prywatnymi odpowiadają ich zarządcy i właściciele.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr Kasia
5 lat temu

no ciekawe….

Mariola Bugajny
5 lat temu

co roku ich zaskakuje 🙂 nawet jak jej nie ma to też są zaskoczeni 🙂

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI