Dużo ciekawych wydarzeń i wystaw w Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach przygotowało wiele atrakcji dla mieszkańców.

70 lat Izraela
Spotkanie z Anną Azari, Ambasador Izraela w Polsce
13 czerwca, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 17.00

13 czerwca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich gościć będzie Anna Azari – Ambasador Izraela w Polsce. Pani Ambasador odwiedzi najmłodszy oddział gliwickiego muzeum, aby poznać tę instytucję, jej misję, działania oraz najbliższe plany. Tego dnia o godz. 17.00 zapraszamy na wykład Anny Azari: 70 lat Izraela, podczas którego będzie można poznać historię tego państwa.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Muzealny Uniwersytet III Wieku – Barwny świat wielu form. Szkło artystyczne i użytkowe z huty w Ząbkowicach
14 czerwca 2018, Willa Caro, godz. 12.00

14 czerwca w samo południe, w ramach Muzealnego Uniwersytetu III Wieku, będzie można zwiedzić wystawę Barwny świat wielu form… w towarzystwie jej kurator – Jolanty Wnuk. W Willi Caro prezentujemy prawie 250 szklanych eksponatów, m.in.: talerzy, wazonów, pater, ale też rzeźb czy medali, które zaprojektowali Eryka Trzewik-Drost, Jan Sylwester Drost, Ludwik Fiedorowicz, Bogdan Kupczyk, Ryszard Serwicki i Izabela Szklaniarz. W latach 60. i 70. XX wieku byli oni związani z hutami szkła, działającymi w Zagłębiu Dąbrowskim, m.in. z hutą w Ząbkowicach, gdzie wyprodukowano słynne naczynia z serii „Asteroid”, „Radiant” czy „Rotor”. Zapraszamy na spotkanie z polskim szklanym wzornictwem w najlepszym wydaniu!
Oprowadzanie: Jolanta Wnuk, kurator wystawy Barwny świat…, historyk sztuki, kustosz Muzeum w Gliwicach
Wstęp wolny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Książki Pamięci
Spotkanie z Hanną Krall

15 czerwca 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 15.00

15 czerwca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich będzie miało miejsce wyjątkowe spotkanie z pisarką i dziennikarką Hanną Krall. Urodzona w żydowskiej rodzinie, cudem przeżyła II wojnę światową – ukrywana przez Polaków i ocalona z transportu do getta. Doświadczenia te sprawiły, że w swojej twórczości bardzo często podejmuje tematykę życia polskich Żydów i Zagłady. Jako dziennikarka była związana m.in. z „Życiem Warszawy” i „Polityką”. Jest autorką słynnej książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”, opartej na wywiadzie z Markiem Edelmanem, a także wielu innych publikacji (reportaży i powieści), jak choćby „Dowody na istnienie” czy „Okna”. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Hanną Krall, które poprowadzi Michał Nogaś – już 15 czerwca o godz. 15.00.
Prowadzenie: Michał Nogaś
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Od jaskini do salonu. Wędrówka po sztuce i jej epokach
Spotkanie drugie: Średniowieczne iluminacje

16 czerwca 2018, Willa Caro
godz. 11.30 – dla dzieci od lat 5 do 12 wraz z opiekunami
godz. 13.30 – dla młodzieży od lat 13 i dorosłych

Zapraszamy do Willi Caro na niezwykłą wędrówkę, którą rozpoczniemy w mrokach prehistorycznych jaskiń – to tam rozbłysnął pierwszy twórczy impuls. Zgodnie z osią czasu śledzić będziemy jego drogę poprzez wieki. Przyjrzymy się nurtom i meandrom sztuki, które na przestrzeni dziejów żłobił wciąż żywy prąd ludzkiej kreatywności. Od Altamiry przez renesans, barok, spory akademików z Salonem Odrzuconych po rewolucję abstrakcji i kubizm zakochany w sztuce pierwotnej. Czy dzieje twórczości zatoczyły krąg? A może ewoluują? Jak rozumiano sztukę dawniej, a jak rozumiemy ją my? Czy dziś sztuka ma mniej czy więcej wspólnego z codziennością niż kiedyś? I czy w ogóle jesteśmy w stanie ją zdefiniować? Poszukując odpowiedzi włączymy się w nurt sztuki poprzez praktyczne działania. Zaczniemy od samych podstaw: dowiemy się jakie były pierwsze narzędzia malarskie i rysunkowe, a zanim chwycimy za pędzle, na wzór renesansowych mistrzów sami przygotujemy farby zgodnie z tradycyjną recepturą, poznamy zasady kompozycji, nauczymy się obserwować działanie kolorów… Uczestnicy zajęć będą mieli dostęp do profesjonalnych materiałów, którymi będą wykonywać ćwiczenia rysunkowe i malarskie. A potem twórczy impuls sam nas poprowadzi. Przekonajcie się, dokąd! Drugie spotkanie, tym razem ze sztuką średniowieczną, już 16 czerwca – o 11.30 dla dzieci w wieku 5-12 lat, a o 13.30 dla młodzieży od 13 roku życia i dorosłych.
Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej
16 czerwca, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 12.00

Od 1963 r. Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, izraelska instytucja zajmująca się historią Zagłady, przyznaje tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata tym, którzy bezinteresownie udzielali pomocy Żydom w czasie II wojny światowej. Uhonorowanych zostało ponad 6700 osób z Polski, w tym ponad sto z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Wystawa Życie przechowane… zachowuje pamięć o tych bohaterskich postaciach, o których wiemy, przypominając jednocześnie w symboliczny sposób o tych wszystkich, o których pamięć zaginęła. W sobotę, 16 czerwca, w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich można będzie zwiedzić wystawę Życie przechowane…, w towarzystwie Moniki Bortlik-Dźwierzyńskiej – jednej z kuratorek ekspozycji.
Oprowadzanie: Monika Bortlik-Dźwierzyńska
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Wytrwałość (reż. Małgorzata Imielska, Polska, 2015, 70 min.)
Pokaz filmu prezentowanego w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

16 czerwca, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 15.00

Wytrwałość to dokumentalna opowieść o Benie Barenholtzu i jego próbie skonfrontowania się z osobistym doświadczeniem Shoah. Barenholtz jest producentem i dystrybutorem związanym z amerykańskim kinem niezależnym – pracował m.in. z Davidem Lynchem i braćmi Coen – pomysłodawcą kultowych seansów o północy, organizatorem Village Theatre. Do Ameryki trafił po II wojnie światowej, pochodzi z Wołynia. Barenholtz mówi: Nie chcę być kolejną opowieścią ocalałego z Holocaustu. Choć jego życie naznaczyła nieprzemijająca rozpacz, to nieustannie podejmuje wysiłek, by wierzyć, że wciąż są ludzie, którzy zasługują na miano człowieka. Że mimo wszechobecnego zła są i tacy, których nazwać można Mensch. Na trzecią projekcję pofestiwalową 13. MFF Żydowskie Motywy zapraszamy 16 czerwca o godz. 15.00 do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Artefakty z Niepodległą
Wykład czwarty: Kościuszko – artysta

16 czerwca 2018, Willa Caro, godz. 16.00

Tadeusz Kościuszko, dowódca powstania z 1794 roku i bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, ma też swoje mniej znane, niezwiązane z wojskowością, oblicze. Pobierając we Francji nauki z inżynierii i architektury militarnej, zapisał się do paryskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Jego artystyczna spuścizna obejmuje m.in. rysunki, szkice, ale też zapisy nutowe utworów muzycznych. Wyznawane przez Kościuszkę ideały czyniły z niego twórcę bliskiego epoce „burzy i naporu”. Do artystów romantycznych, jeszcze zanim ten kierunek zaistniał w polskiej sztuce, stawał się też podobny przez niektóre elementy swojej biografii. O Tadeuszu Kościuszce z perspektywy historyka sztuki opowie w sobotę 16 czerwca o godz. 16.00 prof. dr hab. Waldemar Okoń. Wykład z cyklu Artefakty z Niepodległą wzbogacony będzie prezentacją prac rysunkowych Kościuszki. Zapraszamy do Willi Caro!
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości
Prowadzenie: prof. dr hab. Waldemar Okoń, Zakład Historii Sztuki Nowoczesnej Uniwersytetu Wrocławskiego
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Wakacje z Baltazarem i karaluchami w Muzeum w Gliwicach
27 czerwca – 31 sierpnia, Muzeum w Gliwicach

Designerskie karaluchy Kaliny Bańki i barwne wyroby ząbkowickiej huty szkła, babiloński król Baltazar i Doktor o Niewymawialnym Nazwisku, czyli ksiądz Johannes Chrząszcz. Do tego spotkanie z mamutem i pszczołami, tajniki sztuki pozłotniczej i odważni legioniści Józefa Piłsudskiego – to wszystko i wiele więcej czekać będzie w Muzeum w Gliwicach na najmłodszych (ale nie tylko) podczas wakacji. Jak co roku w lipcu i sierpniu zapraszamy na zajęcia do Willi Caro, Zamku Piastowskiego, Radiostacji i Oddziału Odlewnictwa Artystycznego grupy uczestniczące w półkoloniach i rodziców bądź opiekunów z dziećmi.
Zajęcia dla grup uczestniczących w półkoloniach i osób indywidualnych. Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od grupy. W przypadku osób indywidualnych dołączających do grupy – 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI