Dwa nowe tytuły w Teatrze Miejskim w Gliwicach

W marcu na afiszu Teatru Miejskiego w Gliwicach pojawią się dwa nowe tytuły: „Mała Syrena” wg H.Ch. Andersena, w reż. Martyny Majewskiej i „Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Williamsa, w reż. Jacka Jabrzyka.

„Mała Syrena” wg Hansa Christiana Andresen
Baśń o miłości i poświęceniu. Miłości romantycznej, siostrzanej, o miłości do natury i do samego siebie. Tę opowieść kojarzymy najczęściej z historią disnejowskiej małej syrenki Ariel, która bardzo daleko odbiega od oryginalnej, andersenowskiej wersji. Była już przetwarzana na wiele sposobów, łącznie ze zmianą zakończenia. Nasz spektakl jest współczesną adaptacją klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena.

Spektakl reżyseruje Martyna Majewska znana gliwickiej publiczności ze spektaklu „Polska 120” zrealizowanego w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Prezentacji gościnnej, którą otworzyliśmy sezon 2017/ 2018. Scenografię i kostiumy przygotowuje Anna Haudek, muzykę Dawid Majewski, projekcje video Jakub Lech. Najmłodsza z mieszkających na dnie morza syren marzy o tym, aby poznać księcia. Wbrew swojej syreniej naturze dąży do spotkania. Nie zważa na to, że syreny i ludzie do siebie nie pasują. Za sprawą czarów zamienia rybi ogon na ludzkie nogi i staje się człowiekiem. Pragnie pokonać podmorskie prawa i zdobyć miłość królewskiego syna. Czy jej się to uda?
Adaptacja ma podkreślać siłę charakteru głównej bohaterki i skłonić do zastanowienia czym we współczesnym świecie jest owa legendarna „prawdziwa miłość”. Czy warto umrzeć z miłości? Czy istnieje miłość nieprawdziwa? Jesteśmy dalecy od dydaktyzmu i mamy zamiar pozostawić duże pole do interpretacji dzieciom i rodzicom. – Martyna Majewska, reżyserka spektaklu.

W warstwie wizualnej spektakl będzie wykorzystywał nowe media i współczesną scenografię opartą na metaforze. Główna bohaterka nie będzie tradycyjną, piękną księżniczką… postać ta ma zadziornie wpisywać się w aktualny nurt #dreambigprincess, zachęcający dziewczynki do walki o swoje marzenia i swoje miejsce w świecie.
Premiera „Małej Syreny” została zaplanowana na 10 marca. Na prezentacje zapraszamy od 9 (pokaz przedpremierowy) do 14 marca, na Małą Scenę.

„Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Williamsa
Drugą z premier będzie „Tramwaj zwany pożądaniem” wg Tennessee Williamsa w reżyserii Jacka Jabrzyka. Premiera zaplanowana jest na 24 marca. Zapraszamy od 23 marca (pokaz przedpremierowy) do 25 marca, na Dużą Scenę przy ul. Nowy Świat.
Dramat znany jest z nagrodzonej czterema Oscarami filmowej ekranizacji w reżyserii Elii Kazana, z Vivien Leigh (Blanche Dubois) i Marlonem Brando (Stanley Kowalski) w rolach głównych. Prapremiera odbyła się na Broadwayu w 1947 roku. Okazała się niebywałym sukcesem i sztuka szybko weszła do repertuaru teatrów na całym świecie.
Blanche Dubois (Mirosława Żak) przybywa do domu swojej młodszej siostry Stelli (Dominika Majewska). Wydaje się być delikatna i wrażliwa, jednak pod pozorem łagodności kryje się silny charakter. Blanche prowokuje. Jak jej obecność wpłynie na losy pozostałych bohaterów? Jakie emocje wyzwoli?
W spektaklu występują aktorzy z naszego stałego zespołu artystycznego Dominika Majewska (Stella Kowalski), Izabela Baran (Eunice Hubbel), Łukasz Kucharzewski (Harold „Mitch” Mitchel), oraz zaproszeni do tej produkcji Mateusz Nędza (Stanley Kowalski), Mateusz Korsak (Steve Hubbel), Mirosława Żak (Blanche DuBois).

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI