r e k l a m a
spot_imgspot_img

Dwór do remontu. Zabytek ocaleje

To jeden ze starszych gliwickich zabytków – dwór przy ul. Dworskiej zbudowany został w XVII wieku. Zapomniany przez wiele lat wreszcie doczeka się remontu.

To wprawdzie tylko ”remont zabezpieczający” i dwór nie odzyska po nim dawnego blasku, ale dobre i to.

Remont zabytkowego budynku dawnego dworu wraz z rozbiórką budynków gospodarczych i przybudówek przy ul. Dworskiej zlecił właśnie ZBM II TBS. Termin wykonania prac to kwiecień przyszłego roku.

Budynek jest własnością miasta. Po zakończeniu remontu obiekt prawdopodobnie zostanie wystawiony na przetarg i trafi w ręce nowego właściciela.


Dwukondygnacyjny budynek dawnego dworu jest murowany, z wysokim dachem mansardowym wykonanym z papy. Wzniesiono go na planie prostokąta.

Posiada piwnice z kolebkowymi sklepieniami. Dwór w Szobiszowicach wzniesiony został przez rodzinę von Welczek w XVII w. W osiemnastym stuleciu budynek przebudowano na styl barokowy. Obecnie nie ma on już żadnych cech stylowych. Jednak nawet w obecnym kształcie, gdy jest zniszczony i zaniedbany widać resztki jego dawnej świetności.
W 2008 r. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków przeprowadził kontrolę w budynku i nakazał właścicielowi opracowanie projektu renowacji zabytku.

oprac.na podst. pałaceslaskie.pl/fot. gliwiczanie.pl

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gliwiczanin_
gliwiczanin_
12 lat temu

Piękny budynek – idealny na restaurację i hotel.

Michał
Michał
12 lat temu

Budynek super, lokalizacja ujdzie, ale otoczenie do bani.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI