Dzielnica akademicka się zmieni. Zobacz wszystkie wizualizacje

Szpaler drzew wzdłuż wyłączonej z ruchu ulicy Akademickiej, fontanny, centralny plac, sezonowe lodowisko

– tak już wkrótce będzie wyglądać dzielnica akademicka. Przebudowa terenów Politechniki Śląskiej staje się faktem. Uczelnia właśnie ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Koszt inwestycji szacowany jest na 12 mln złotych.

Choć prace powinny rozpocząć się dopiero w przyszłym roku, to ulica Akademicka zostanie zamknięta dla ruchu prawdopodobnie już za kilka miesięcy.

Projekt ma być gotowy do końca listopada 2011 roku.

Ulica wyłączona i reprezentacyjna

Zgodnie z projektem ulica Akademicka zostanie wyłączona z ruchu. Będą mogły na nią wjechać wyłącznie pojazdy uprzywilejowane: straż pożarna, służby ratownicze, a także samochody dla VIP-ów.

Ulica będzie miała część pieszo-jezdną (o szerokości 5 metrów) oraz część przeznaczoną dla ruchu rowerowego.

Nawierzchnia zostanie podzielona na 7-metrowe moduły, podkreślające prestiżowy, indywidualny charakter ulicy. Wzdłuż ulicy, po jej obu stronach pojawi się szpaler drzew. Wejście do dzielnicy akademickiej symbolizować będą pylony.

Umieszczone zostaną na początku oraz końcu ulicy oraz w sąsiedztwie placu Forum.

Dostęp do Wydziałów Politechniki Śląskiej będzie zapewniony od ul. Banacha (ul. Krzywoustego, Kaszubską, Marii Skłodowskiej Curie) oraz od ul. Krzywoustego.
Jak się dowiedzieliśmy, na ulicy Akademickiej zapewniony zostanie wjazd i wyjazd dla pojazdów straży pożarnej.

Plac – Forum Politechniki

Centralnym punktem dzielnicy stanie się plac Forum.

Będzie to miejsce zgromadzeń i imprez okolicznościowych takich jak np. inauguracja roku akademickiego, koncerty plenerowe czy pokazy filmów. Na co dzień plac wykorzystywany będzie jako przestrzeń służąca rekreacji i wypoczynkowi studentów.

Na placu zamontowany zostanie kolorowy ekran LED, na którym wyświetlane będą informacje oraz materiały promocyjne uczelni. Wieczorem może być wykorzystywany do projekcji filmowych. Na placu znajdzie się strefa zadaszonych trybun.

W sezonie zimowym plac zamieni się w lodowisko o wymiarach 20×30 metrów, dla około 100 łyżwiarzy.

Na części terenu przed Wydziałami Architektury i Budownictwa pojawi się łagodne, trawiaste wzniesienie.

Przed nim na ciągu pieszym zamontowane zostaną fontanny typu „dry plaza”, czyli z dyszami wodnymi wpuszczonymi w posadzkę.

(nd)

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zg
zg
12 lat temu

pojawia sie teraz pytania: co wybudowac na placu krakowskim?

smerf
smerf
12 lat temu

No teraz to widac, że bedzie ładnie 😀

Kaśka
Kaśka
12 lat temu

Jestem pozytywnie zaskoczona tym pomysłem przebudowania. Myślałam że tylko zamkną ulicę Akademicką i tyle. Szacunek

Akale
Akale
12 lat temu
Reply to  Kaśka

Za co szacunek? Za wyrzucanie pieniędzy… Myślisz, że zwykłym studentom ten cały cyrk jest potrzebny do szczęścia? Może okolicznym mieszkańcom to się spodoba… Studentom jak tlenu potrzebne są miejsca parkingowe! Jak zamkną Akademicką to będzie apokalipsa drogowa. Sam studiuję na Polibudzie, więc widzę morze samochodów przejeżdżających codziennie przez dzielnicę akademicką. Rektor się tym zbytnio nie zamartwia. Jako VIP i tak będzie sobie pod drzwi podjeżdżał.

były student
były student
12 lat temu
Reply to  Akale

za moich czasów studenci jeździli autobusami i korków mniej w mieście było 🙂

konkurs
konkurs
12 lat temu

konkurs dla spostrzegawczych 🙂 co na wizualizacji ulicy akademickiej się nie zgadza ??? https://infogliwice.pl/wp-content/uploads/2011/06/a2.jpg

ja wiem :D
ja wiem :D
12 lat temu

na projekcie jest podium po złej stronie 😀

każdypies
każdypies
12 lat temu

Jak po złej? Wszystko się zgadza jeśli nie liczyć elewacji ostatniego budynku po lewej;)

benek
benek
12 lat temu
Reply to  każdypies

jak się zgadza? podium będzie na miejscu stadionu XX lecia a nie nowej hali politechniki :)czyli z tej perspektywy niewidoczne będzie 🙂

KKK
KKK
12 lat temu

1. Co z uroczym widokiem sterty śmieci i stojących śmieciarek firmy Ramondis? Czyżby stanowiły tło dla tego ekranu LED? 2. Po co komu kolejna fontanna? Czy to jakaś mania? 3. Wszystko fajnie, pięknie, ale co z odrapanymi budynkami wyd. Górniczego, Elektrycznego, Architektury? Bez głowy robione … 4. Czy jest jakiś plan zagospodarowania działek koło wydz. AEI? W przyszłości może być tam całkiem ciekawe (reprezentatywne) miejsce. Z jednej strony: deptak i centrum miasta, a z drugiej Podium, hala sportowa, lodowisko … tylko te działki psują tą wizje … Może warto zastanowić się nad rewitalizacją tej dzielnicy w strone Łużyckiej i Pszczyńskiej… Czytaj więcej »

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI