r e k l a m a

spot_imgspot_img

Dzień Dawcy Szpiku dla Wojtka i innych chorych

Mam na imię Wojtek, pochodzę z Gliwic. Jestem żonaty i mam dwoje cudownych dzieci – Oliwerka (8 lat) i Polę (6 lat).

Od 8 lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. Uwielbiam podróże, w mniej uczęszczane miejsca np.: Albania, Bośnia. Miałem wiele planów i marzeń, które chcę zrealizować. W październiku 2012 r. zachorowałem na zespół mielodysplastyczny, który przekształcił się w ostrą białaczkę szpikową. Jedyną szansą na  powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Proszę, przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku, może to Ty podarujesz komuś szansę życie. Fundacja DKMS Polska wspólnie z rodziną Wojtka organizuje „Dzień Dawcy Szpiku dla Wojtka i innych” w Parku Handlowym Arena.

23 i 24 marca 2013r., w Parku Handlowym Arena będziesz mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Dzięki temu, być może właśnie Ty uratujesz życie Wojtkowi lub innemu choremu.

Dotychczas w DKMS Polska zarejestrowało ponad 303 tysiące potencjalnych dawców szpiku. Niestety, to wciąż mało. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi (tzw. białaczka). Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Dlatego potrzebujemy Twojej pomocy i zaangażowania. Każdy nowy zarejestrowany potencjalny dawca szpiku to kolejna szansa na nowe życie dla pacjentów z białaczką i innymi nowotworami krwi.

Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z policzka.

Więcej informacji na temat tego, kto może zostać dawcą oraz jakie są sposoby pobrania szpiku i komórek macierzystych znajdą Państwo na następnej stronie.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

23 i 24 marca 2013r., w sobotę w godz. 10.00-18.00 i w niedzielę w godz. 11.00-18.00 w Parku Handlowym Arena, ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 1.

Dawcą może zostać osoba:

– pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
– ogólnie zdrowa
– ważąca minimum 50kg i o wskaźniku masy ciała (BMI) nie przekraczającym 40,
– przebywająca na stałe na terytorium Polski
– wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL

Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.

I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów
Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
II. Pobranie szpiku kostnego
Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi.
Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.
Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.
Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI