Dzisiaj więcej policjantów na ulicach. Komu się przyglądają?

Policjanci przeprowadzą dzisiaj na terenie Gliwic i powiatu działania „Bezpieczny Pieszy”. Zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyjrzą się, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Do akcji włączyła się również gliwicka straż miejska, której ośmiu funkcjonariuszy pomoże naszym mundurowym. Niestety, wczoraj wieczorem doszło do bardzo poważnego w skutkach potrącenia kobiety, która wtargnęła przed jadący samochód. Okazało się, że kierowca też miał coś na sumieniu.

Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, może nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia. A odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi.

„Jak wskazują policyjne statystyki, w ostatnich latach na terenie województwa śląskiego spada ilość potrąceń pieszych na jezdni, ale wzrasta liczba zdarzeń na oznakowanych przejściach. Te same dane, w innym ujęciu, mówią, że ponad 85 procent kolizji oraz wypadków powodują kierujący pojazdami, podczas gdy piesi tylko około 8 procent. Powierzchowna analiza tych danych mogłaby sugerować, że w głównej mierze to kierowcy odpowiadają za wypadki z udziałem pieszych, którzy przecież na przejściu są w pozycji uprzywilejowanej. Jednak gdyby przyjrzeć się skutkom tych wypadków, to negatywne konsekwencje spadają przede wszystkim na pieszych” – informuje policja.

„Dlatego po raz kolejny apelujemy. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz dbać o własne bezpieczeństwo! W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze stoi na straconej pozycji. I mimo że winnym zdarzenia będzie kierowca, to niechroniony uczestnik ruchu poniesie poważniejsze konsekwencje, tracąc zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie” – dodaje KMP.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
8 dni temu

cyt.: „Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów” – nie prawda!
Gdy Polska Policja stanowi proceder to nie jest to złe a tym bardziej mandatowane.
Góra surowe pouczenie 😀 Wystarczy wejść na YT i zobaczyć lub wyjść na ulicę i otworzyć oczy.

Zbychu
Zbychu
8 dni temu

85% kierujących uderza pojazdem w pieszego, a 15% odwrotnie.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI