e-TOLL na autostradowej obwodnicy Gliwic? Jak przejechać za darmo?

Dla kierowców pojazdów lekkich, na odcinku autostrady A4 Wrocław-Sośnica przejazd obwodnicą Gliwic (Kleszczów – Żernica) jest bezpłatny – nie ma konieczności zakupu e-biletu oraz korzystania z aplikacji e-TOLL PL.

Kierowcy korzystający tylko z obwodnicy Gliwic na odcinku Kleszczów – Sośnica, którzy nie kontynuują podróży odcinkiem autostrady płatnej poza obwodnicą Gliwic, nie są zobowiązani do wnoszenia opłaty za przejazd autostradą.

Od 1 grudnia zmieni się także organizacja ruchu w punktach poboru opłat. Na autostradzie A4 w Żernicy i Karwianach kierowcy będą mogli wjeżdżać na autostradę czterema prawymi skrajnymi pasami. Pozostałe pasy zostaną zagrodzone.

Nadal bezpłatna pozostaje autostradowa obwodnica Gliwic.

Jeśli ktoś będzie korzystał tylko z odcinka A4 Kleszczów – Żernica, może to robić jak dotąd – nie ma konieczności zakupu żadnego biletu, czy korzystania z aplikacji etoll pl. Przejazd tym odcinkiem jest bezpłatny.

Dla kierowców pojazdów lekkich, na odcinku autostrady A4 Wrocław-Sośnica przejazd obwodnicą Gliwic (Kleszczów – Żernica) pozostaje bezpłatny – nie ma konieczności zakup e-biletu autostradowego lub korzystania z aplikacji e-TOLL PL.

System kontroli zamontowany na pasach wjazdowych i wyjazdowych został tak skonstruowany, żeby identyfikować pojazdy poruszające się tylko po obwodnicy Gliwic (na odcinku Kleszczów – Żernica) i w takich przypadkach nie stwierdzać naruszeń dotyczących wniesienia opłaty za przejazd.

Natomiast, gdy będziemy musieli zmienić plany i zjechać innym węzłem czy zjazdem, który znajduje się poza bezpłatnym odcinkiem obwodnicy to należy niezwłocznie uruchomić aplikację e-TOLL PL lub wykupić bilet autostradowy w aplikacji e-TOLL PL BILET. To ważne ponieważ urządzenia kontrolne i systemy monitorujące ujawnią brak opłaty za przejazd już płatnym odcinkiem autostrady.

Do sprawdzania prawidłowości wnoszenia opłat służą urządzenia kontrolne zainstalowane w miejscach wjazdu i wyjazdu z autostrad oraz w pojazdach wykorzystywanych do kontroli poboru opłat drogowych. Za jazdę po państwowych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty za przejazd, na właściciela lub posiadacza bądź użytkownika pojazdu nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni. Jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł. Opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu opłata za ten przejazd zostanie wniesiona poprzez zakup e-biletu autostradowego.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lech
Lech
1 rok temu

Jak zajdzie konieczność zmiany decyzji i pojedziemy dalej, to mamy natychmiast włączyć eToll lub kupić w aplikacji bilet?
SERIO?
To znaczy mamy się zatrzymać najpierw, na pasie technicznym, czy też może mamy klikać w tę durną apkę jadąc po autostradzie?

D331
D331
1 rok temu
Reply to  Lech

Czytaj chłopie to co jest napisane. 3 dni masz na to.

Andy
Andy
1 rok temu
Reply to  D331

Trzy dni… ale gdy złapią na autostradzie to jest nagroda 550-

Mat
Mat
1 rok temu
Reply to  Lech

Dla pieniedzy sprowadzaja zagrozenie utraty zdrowia i zycia bo zatrzymac sie nie wolno wiec trzeba jechac i trzymac i obslugiwac telefon z apka. Zrbia tez kamery zeby pisac mandaty za tezymanir telefonu z apka etoll. Panstwowe dziadostwo jak dziady z telewizora.

Jan
Jan
1 rok temu

Który to zjazd „Żernica”, bo na mapach w Gliwicach są zjazdy Gliwice Kleszczów, Gliwice Ostropa, Gliwice Bojków i Gliwice Sośnica. Czy zatem przejazd w ramach Gliwic czyli od Kleszczowa do Sośnicy jest bezpłatny w ramach obwodnicy, czy tylko od Kleszczowa do Bojkowa (Który być może nazywany jest Żernicą)?

Hanys
Hanys
1 rok temu

W autopay już działa bez problemu. Tylko trzeba aktywować usługę.

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

A jak to się ma do używania telefonów podczas jazdy samochodem?

Dan
Dan
1 rok temu

Moze warto wprowadzic mozliwosc oplat do polnocy nastepnego dnia. W ten sposob bedzie mozliwosc dokonania oplaty w calosci za przebyty odcinek- bez lub ze zmiana trasy. Jednoczesnie dajac mozliwosc kierowcy unikniecia uzywania telefonu w czasie jazdy.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI