r e k l a m a


Eksperci: Gliwice mają dobre perspektywy

Gliwice mają bardzo dobrą sytuację finansową – stwierdzili niezależni eksperci ze światowej agencji Fitch Ratings, jednej z trzech najbardziej rozpoznawalnych instytucji wystawiających oceny wiarygodności kredytowej.

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Gliwic dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „BBB+” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A+(pol)”.

Perspektywa obu ratingów jest pozytywna. Oczekuje się, że Gliwice utrzymają mocne wyniki operacyjne, a dług w relacji do dochodów bieżących pozostanie na umiarkowanym poziomie poniżej 50%, pomimo wysokich wydatków majątkowych. Fitch zakłada, że wyniki operacyjne miasta w latach 2015-2017 pozostaną stabilne z marżą operacyjną wynoszącą około 14%.

Ratingi biorą pod uwagę ostrożne zarządzanie finansowe, wysoki udział dotacji w dochodach majątkowych oraz dobrą płynność. Są to czynniki, które wspierają inwestycje obecnie realizowane przez miasto i sprawiają, że kondycja finansowa miasta jest niezagrożona mimo wzrostu zadłużenia.
– Władze miasta prowadzą ostrożną politykę budżetową, co gwarantuje utrzymanie dobrych wyników operacyjnych pomimo ciągłej wysokiej presji na wydatki operacyjne, spowodowanej przede wszystkim przekazanymi przez rząd zadaniami, często bez odpowiednich środków finansowych oraz sztywną strukturą wydatków, w szczególności w najbardziej kosztownych obszarach działalności Miasta, takich jak oświata i pomoc społeczna. Dodatkowa presja na budżet Miasta związana jest z koniecznością utrzymania nowo wybudowanej infrastruktury – czytamy w raporcie Fitch Ratings.

Kondycja ekonomiczna Gliwic jest badana przez Fitch Ratings od 2008 r. Dobre wyniki to sygnał dla banków, że współpraca z lokalnym samorządem jest bezpieczna, natomiast dla przedsiębiorców, że sytuacja finansowa miasta jest stabilna, klimat biznesowy przyjazny i watro w takim mieście inwestować. Oceny agencji ratingowej są weryfikowane co pół roku.


MSI

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
CDAlpha
CDAlpha
8 lat temu

Szkoda że Nieomylnemu zależy na ocenach finansiery amerykańskiej – a jednocześnie nie liczy się z głosem mieszkańców. Miasto również jest szczycie w innych rankingach – zanieczyszczenia powietrza.
A miały pomóc autobusy które wg Nieomylnego są znacznie bardziej ekologicze jak tramwaje…Od 23 lat buduje się obwodnicę – UM wybudował już 700mb jednego pasa drogi za to przez sam środek miasta buduje drogę tranzytową – pewnie znowu jakość powietrza się polepszy…
No cóż – z Nieomylność kosztuje.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI