Elektroniczne tablice z rozkładami jazdy ułatwią życie pasażerom

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej to nowa era prezentacji rozkładów jazdy, którego najbardziej widocznym elementem są 72 elektroniczne tablice.

Są na nich wyświetlane rzeczywiste czasy odjazdów dla trzydziestu trzech linii autobusowych KZK GOP.

Głównym celem projektu z punktu widzenia pasażera jest informacja o rzeczywistym rozkładzie jazdy (rzeczywistym czasie przyjazdu pojazdu na przystanek). Na elektronicznej tablicy pasażer oczekujący na przystanku znajdzie informacje o kierunku, numerze linii i realnym czasie odjazdu kolejnych autobusów. Głównym celem projektu z punktu widzenia organizatora i operatora jest możliwość monitorowania ruchu i śledzenia pojazdów, co ma pozwolić na reagowanie w sytuacjach nietypowych.

SDIP działa w oparciu o komputery pokładowe, które pozwalają określić dokładne położenie autobusu. Dzięki temu wiadomo, czy jedzie zgodnie z planem, czy może utknął w korku. Dodatkowo system analizuje rzeczywiste czasy przejazdu na poszczególnych odcinkach, co z dużą dokładnością pozwala obliczyć prawdopodobną godzinę przyjazdu na dany przystanek. W ten sposób do bieżącej lokalizacji pojazdu dodawane są nie tylko rozkładowe czasy przejazdu, ale również prognoza wynikająca z uzyskanych wcześniej danych statystycznych.

Na tablicach będą wyświetlane najbliższe kursy dla każdej linii KZK GOP zatrzymującej się na danym przystanku. Godziny odjazdów będą wyświetlane na dwa sposoby. Pierwszy z nich to informacja o przewidywanym czasie odjazdu, co jest właśnie celem uruchamianego projektu. Jednak nie wszystkie linie będą od razu objęte systemem SDIP. Godziny odjazdów dla pozostałych linii są więc wyświetlane na podstawie rozkładów jazdy.

Jeżeli prognoza czasu przyjazdu jest podana w minutach (np. 12min) oznacza to, że dany autobus jest wyposażony w działający komputer pokładowy i podawany wynik jest na bieżąco przeliczany. Godzina wyświetlana w tradycyjnym formacie (np. 10:00) oznacza brak działającego komputera pokładowego w autobusie i jest to jedynie powielenie informacji z tabliczki przystankowej. Informacja o prognozowanym czasie przyjazdu jest wyświetlana od momentu zalogowania się kierowcy na dany kurs. Natomiast czas rozkładowy będzie widoczny na tablicy nie wcześniej niż godzinę przed odjazdem autobusu.

Tablice w Gliwicach znajdują się na przystankach:

Gliwice Dąbrowskiego (kierunek Gliwice Zajezdnia)
Gliwice Dąbrowskiego (kierunek Gliwice Opolska, Plac Piastów)
Gliwice Dworcowa (kierunek Górnych Wałów)
Gliwice Dworzec PKP (kierunek Plac Piastów)
Gliwice Opolska (kierunek Gliwice Zajezdnia)
Gliwice Opolska (kierunek Gliwice Warszawska, Plac Piastów)
Gliwice Plac Piastów (kierunek Katowice)

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ernest
Ernest
9 lat temu

To „nowa era” jak to jest napisane działa bez zarzutu już od ubiegłego wieku w Rybniku!

SG
SG
9 lat temu

tylko czemu te tablice sa jednostronne? oszczednosci nie tam gdzie trzeba…

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI