r e k l a m a


Elektroniczne tablice zamiast rozkładów jazdy?

Czy tradycyjne rozkłady jazdy na przystankach autobusowych odejdą do lamusa?

Na to wygląda. W przyszłym roku Komunikacyjny Związek Komunalny GOP planuje wprowadzić System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Między innymi w Gliwicach pojawią się elektroniczne tablice, na których wyświetlane będą informacje o rzeczywistym czasie odjazdu autobusów.

Dla większości podróżnych podstawowym, a często jedynym źródłem wiadomości o publicznych środkach transportu są informacje na przystankach.

Aby ułatwić im korzystanie z usług komunikacji publicznej, KZK GOP postanowił wprowadzić System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

Przy głównych ciągach komunikacyjnych w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach, Sosnowcu, Będzinie i Dąbrowie Górniczej pojawią się siedemdziesiąt dwie elektroniczne tablice.

Będą na nich wyświetlane m.in. dane o kierunku, numerze linii i realnym czasie odjazdu kolejnych pojazdów.

W naszym mieście system początkowo obejmie pięć linii autobusowych (nr 6, 156, 617, 840, 870). Tablice zostaną zamontowane na przystankach przy ul. Dworcowej, Placu Piastów, vis-à-vis dworca PKP, przy ul. Opolskiej i Dąbrowskiego.

System jest otwarty i z czasem obejmie kolejne trasy w regionie.

W ramach przedsięwzięcia powstanie także rozbudowana strona internetowa z możliwością śledzenia pojazdów i planowania podróży. Wiadomości o rzeczywistym rozkładzie jazdy pasażerowie będą mogli otrzymać także za pośrednictwem telefonów komórkowych.

Oprócz zwiększenia dostępności informacji dla podróżnych, SDIP ma także usprawnić proces zarządzania drogowym transportem zbiorowym. Przedsięwzięcie związane jest z pilotażowym wdrożeniem systemu monitorowania ruchu na kluczowych ciągach komunikacyjnych na Górnym Śląsku wraz z informowaniem o aktualnej sytuacji ruchowej.

Zdaniem przewoźnika wdrożenie systemu wpłynie też na poprawę atrakcyjności, punktualności oraz bezpieczeństwa transportu organizowanego przez Związek.

W lutym KZK GOP podpisał umowę z wykonawcą przedsięwzięcia – firmą ASSECO Poland z Rzeszowa, a wcześniej pozyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej powinien zacząć działać wiosną 2013 r.

(bom/UM Gliwice/fot. www.alegriphotos.com)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tamta
tamta
12 lat temu

Oby tylko lepsze nie okazało się wrogiem dobrego.

kierowca PKM
kierowca PKM
12 lat temu

Europa zawitała do Gliwic 🙂

Anonimowo
12 lat temu

super 🙂

ms
ms
12 lat temu

haha. w zeszlym roku byl taki artykul, ze w 2012 beda montowane. za rok dowiemy sie, ze juz w 2014 w gliwicach…poprosze jeszcze wizualizacje ;p

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI