r e k l a m a

spot_img
spot_img

spot_img

ETS 2 zatwierdzony. Co to oznacza dla mieszkańców Gliwic?

spot_img
r e k l a m a

Polityka Unii Europejskiej jest niezmienna i jednoznaczna – różnymi środkami dąży do redukcji ilości dwutlenku węgla wydzielanego do atmosfery. Przekłada się to na powstawanie przepisów zakazujących emisji CO2 bądź nakładających dodatkowe opłaty na osoby i podmioty, które są odpowiedzialne za wypuszczanie tego gazu do powietrza. Niedawno zatwierdzono wprowadzenie systemu ETS 2 – dotknie on m.in. właścicieli nieruchomości w Gliwicach.

Wprowadzenie ETS 2 pewne, ale szczegółów brak

W ślad za deklaracjami przestrzegania i realizacji wartości ekologicznych oraz walki ze zmianami klimatycznymi kraje Unii Europejskiej – w tym Polska – podejmują różnorakie działania. Wśród nich znajduje się m.in. uchwalenie systemu ETS polegającego na wykupywaniu prawa do emisji CO2 do atmosfery, które dotyczy dużych przedsiębiorstw, m.in. energetycznych i ciepłowniczych. Jednak już niedługo na poziomie unijnym zostanie wprowadzony nowy mechanizm – ETS 2 – który obejmuje m.in. budynki, w tym większość nieruchomości zlokalizowanych w Gliwicach. Na czym on będzie polegał?

Wejście w życie systemu ETS 2 jest planowane na początku 2027 r. Obejmie on nieruchomości odpowiadające za emisję dwutlenku węgla, a więc wyposażone w źródła energii zasilane paliwami kopalnymi. Budynki, w których wykorzystuje się wszelkiego rodzaju kotły i piece na węgiel, gaz czy olej, zostaną objęte dodatkowymi opłatami. Będą one doliczane do cen paliw, dlatego bezpośrednio odczują je wszyscy ich odbiorcy. Czy na właścicieli nieruchomości o wysokim stopniu emisyjności będą narzucone kolejne podatki? Tego jeszcze nie wiadomo, podobnie jak niewiadomą pozostają dokładne koszty wprowadzenia i funkcjonowania planowanego systemu EST 2.

Dotacje sposobem na tańszą termomodernizację

Pewne jest to, że wejście w życie omawianego mechanizmu odczujemy wszyscy – nawet osoby i podmioty, które nie są właścicielami żadnych nieruchomości w Gliwicach ani nigdzie indziej. Dojdzie bowiem do wzrostu cen produktów i usług z powodu dodatkowych kosztów np. transportu pojazdami spalinowymi czy wynajmu przez firmy lokali objętych ETS 2. Co zrobić w obliczu nadchodzących zmian? Jak się na nie przygotować? W miarę możliwości warto już teraz pomyśleć o termomodernizacji budynku i użyciu bezemisjnych źródeł ciepła.

Zastosowanie docieplenia powinno być pierwszym krokiem do skutecznej termomodernizacji. Dobra izolacja, usunięcie mostków cieplnych, wykorzystanie wydajnych i efektywnych materiałów – wszystko to przynosi oczekiwane skutki, ale wymaga nakładów finansowych. Skąd je pozyskać? Zamiast standardowego kredytu gotówkowego, o którym poczytasz więcej na stronie https://porownywaniekredytow.pl/czy-rata-kredytu-gotowkowego-moze-wzrosnac/, warto rozważyć finansowanie z dotacji. Dostępność programów w rodzaju „Mój Prąd” czy „Czyste powietrze” pozwala na pozyskanie bezzwrotnych środków z publicznej puli.

Nowe przepisy w celu promowania OZE

Co poza termomodernizacją? Aby obniżyć emisyjność budynku czy wręcz osiągnąć jego bezemisyjność, konieczny jest montaż odnawialnych źródeł energii (OZE), wśród których prym wiodą pompy ciepła stosowane do ogrzewania i panele fotowoltaiczne wykorzystywane do produkcji prądu. W obu przypadkach są to instalacje bazujące na odnawialnych źródłach energii – cieple z otoczenia i promieniowaniu słonecznych – które nie emitują żadnych zanieczyszczeń do atmosfery.

Mając na uwadze nadchodzące w najbliższych latach wejście w życie systemu ETS 2, warto też w przemyślany sposób podejść do ewentualnego kupna nieruchomości. Poszukując mieszkania czy domu na sprzedaż, należy zwracać szczególną uwagę właśnie na stosowane źródła ciepła. Jeśli planujesz w najbliższych czasie zaciągnąć kredyt hipoteczny, aktualne oferty banków znajdziesz i porównasz w serwisie https://porownywaniekredytow.pl/.

Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI