Festiwal Morza „Nad Kanałem”

V Międzynarodowy Festiwal Morza „Nad Kanałem” odbędzie się w Gliwicach w dniach 24 – 26.10.2014 r.

To już piąta edycja festiwalu tradycyjnej muzyki morza (w tym szant), piosenki żeglarskiej i folku w Gliwicach. Festiwal Morza „Nad Kanałem” (od 3 edycji już międzynarodowy) jest jednym z niewielu festiwali, na których pełnią mocy brzmią zespoły mające w repertuarze tradycyjne pieśni mórz i dawnych pokładów.

Formuła programu, gdzie zespoły poza własnymi koncertami, łączą się też na scenie by zaśpiewać, zagrać wspólnie, stawia tę imprezę w gronie wyjątkowych. Ale organizatorzy: Stowarzyszenie GTW, Fundacja FOLK24 i gospodarze, zespół Sąsiedzi, wypracowali też własne pomysły.
„Nad Kanałem” to jedyny festiwal, na którym artyści wspólnie nie tylko kończą koncerty tradycyjnym „All hands”, czyli wspólnym odśpiewaniem pieśni na pożegnanie, ale też je razem rozpoczynają odpowiednią „pieśnią na wyjście”. To jedyny festiwal, na którym od drugiej edycji na otwarcie dzieje się coś niezwykłego, niespotykanego. A to lokalne grupy z pochodniami śpiewają pieśń z repertuaru Czesława Niemena, a to na scenie wybrzmiewa aż pięć concertin! W tym roku z pewnością też będzie ciekawie.

Dzień pierwszy
Znów w tym roku wprowadzamy kilka nowości. Po raz pierwszy festiwal potrwa trzy dni. Na inaugurację imprezy, w piątkowy wieczór szanty i pieśni morza zabrzmią na gliwickim Rynku, gdzie odbędzie się żeglarski „All hands” – czyli wspólne zespołów i widzów śpiewanie szant. Zaraz potem w pobliskiej Stacji Artystycznej Rynek odbędzie się projekcja cudownego filmu „Optimista” (filmy żeglarskie obecne są w programie festiwalu od ub.r.). Nowością za to w programie „Nad Kanałem” będzie koncert folkowy, który odbędzie się po raz pierwszy. W klubie 4Art do północy zagra zespół muzyki celtyckiej Duan.

Dzień drugi
Jeśli chodzi o koncert główny, znów będzie międzynarodowo. Tym razem zaproszono reprezentantów Anglii – mistrza nad mistrze – Jima Mageeana i młodą krew Albionu – The Young’Uns. Pojawią się na „Nad Kanałem” także polscy mistrzowie – Marek Szurawski i Ryszard Muzaj (członkowie legendarnych Starych Dzwonów), z programem z przygotowywanej właśnie płyty oraz gość wyjątkowy, członek legendarnej już grupy Cztery Refy, lider North Wind – Jerzy Ozaist. Będzie gwiazda młodego pokolenia – Banana Boat i reprezentacja najmłodszych (co roku promujemy tych, którzy zaczynają dopiero przygodę z muzyką morza) – gliwicka, żeńska grupa Wbrew Pozorom. No i oczywiście gospodarze – Sąsiedzi – szykują nowości. Jak zwykle można się spodziewać niespodzianek, występów wykraczających poza festiwalowe ramy. Wieczór tradycyjnie zakończy wspólne śpiewanie i muzykowanie w festiwalowej tawernie, którą będzie klub Spirala.

Dzień trzeci
Kolejna nowość w programie festiwalu to specjalny koncert dla dzieci – niedzielny poranek z żeglarską pieśnią uświetni zespół Flash Creep. Podobnie jak rok temu będzie spotkanie ze slajdami, o rejsach wokół Przylądka Horn opowie Tomasz Szewczyk. Festiwal zakończy niedzielny koncert współczesnej piosenki żeglarskiej w wykonaniu Flach Creep oraz Henryka „Szkota” Czekały ze Szkocką Trupą.

Program ramowy
Piątek, 24.10.2014
godz. 19:00 – All Hands (śpiewamy razem), Rynek
godz. 19:30 – „Optimista”, projekcja filmu, Stacja Artystyczna Rynek (SAR)
godz. 21:00 – Koncert folkowy: Duan, klub 4Art

Sobota, 25.10.2014
godz. 17:30 – Koncert główny „Wczoraj i dziś”, CKS Mrowisko
godz. 22:30 – All hands, klub Spirala

Niedziela, 26.10.2014
godz. 10:30 – Koncert dla dzieci: Flash Creep, CKS Mrowisko
godz. 16:00 – Pokaz slajdów: Tomasz Szewczyk, SAR
godz: 17:30 – Koncert piosenki żeglarskiej: Flash Creep, Szkocka Trupa, SAR

Szczegóły i bilety na www.nadkanalem.pl

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI