r e k l a m a

spot_imgspot_img

Fitch Ratings: Gliwice są w bardzo dobrej kondycji finansowej

Najnowsze wyniki badań prowadzonych przez agencję Fitch Ratings potwierdziły, że Gliwice są w bardzo dobrej kondycji ekonomiczno-finansowej.

Podniosła ona długoterminowe oceny miasta – dla ratingu międzynarodowego z z „BBB+” do „A-” , a dla ratingu krajowego z „A+(pol)” do „AA-(pol)”. Zdaniem ekspertów perspektywa obydwu ocen jest stabilna.
– Ocena ratingowa Gliwic została podwyższona do poziomu „A-”. To fakt nie do przecenienia. W sytuacji, w jakiej znalazł się obecnie nasz kraj – jeśli chodzi o oceny – podwyższenie Gliwicom ratingu do poziomu najwyższego z możliwych do uzyskania w Polsce, ze stabilną perspektywą, jest bardzo czytelnym sygnałem dla inwestorów – i nie tylko. Jesteśmy jednym z czterech polskich miast z taką oceną. Stan naszych finansów został potwierdzony, a to daje dobre perspektywy na dalszy rozwój. Nie musimy więc obawiać się o przyszłość miasta – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

„Podniesienie ratingów odzwierciedla dotychczasowe dobre wyniki operacyjne Gliwic i ostrożne zarządzanie finansowe, które w połączeniu z wysokim udziałem dotacji w dochodach majątkowych oraz dobrą płynnością, wspierają realizowane przez Miasto inwestycje” – czytamy w komunikacie.

Ratingi biorą również pod uwagę bezpieczne wskaźniki zadłużenia i relację zadłużenia do dochodów bieżących utrzymującą się znacznie poniżej 50% – napisał Fitch.

Kondycja ekonomiczna Gliwic jest badana przez Fitch Ratings od 2008 r. Dobre wyniki to sygnał dla banków, że współpraca z lokalnym samorządem jest bezpieczna, natomiast dla przedsiębiorców, że sytuacja finansowa miasta jest stabilna, a klimat biznesowy przyjazny. Oceny agencji są weryfikowane co pół roku.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tomEE
tomEE
8 lat temu

bRawo My 😉

Katarzyna Kubica-Sowa

…a przepraszam ktorej strony ???

Piotr Uniowski
8 lat temu

To dlatego na nic nas nie stać… 🙂

Beka Kula
8 lat temu

To może komunikacja będzie bezpłatna, jak w niektórych biedniejszych miastach

Tomasz Gąska
8 lat temu
Reply to  Beka Kula

Gliwice musiałyby wystąpic z KZK GOP i zniszczyć całą komunikację w regionie.

Marcin Kaźmierczak
8 lat temu

Podniesiono dopiero jak miasto się zadłuża? Jak nie mieliśmy długów to był niższy? Co to za bzdura?

Jan Mikołajczak
8 lat temu

Jak się płaci za rating to się ma rating 😉

Tomasz Gąska
8 lat temu

Jan Mikołajczak weź skończ marudzić. Polska też płaci za rating a jej obniżyli. Czy ty tak bardzo nie chcesz widzieć że jesteśmy bogatym miastem?

Marcin Kaźmierczak
8 lat temu

Tomasz Gąska narazie jesteśmy.

Tomasz Gąska
8 lat temu

Marcin Kaźmierczak przeczytałeś ten artykuł? Przecież podniesli nam rating więc oznacza że będziemy bogaci dalej. Nic nam nie grozi „Zdaniem ekspertów perspektywa obydwu ocen jest stabilna. „

Jan Mikołajczak
8 lat temu

Jakie marudzenie? Stwierdziłem fakt – firmy ratingowe żyją z wystawiania ratingów. zachęcam do przeczytania pełnego komunikatu a najlepiej wglądu jak się da w pełny raport – wtedy może zrozumiesz więcej – rating to nie wszystko – w komunikacie i ratingu nie wspominają np że zadłużenie miasta wzrosło w ciągu 3 lat o 50 %.

Tomasz Gąska
8 lat temu

Wiesz czemu wzrosło? Bo miasto poręczyło za budę DTŚ oraz budujemy halę. Dziwne gdyby miasto chciało się rozwijać i nie zadłużałoby się. Jak uzbrajali tereny pod Opla i strefę to też ludzie narzekali i marudzili że po co, dlaczego i czemu za nasze. dziś chyba nikt nie ma wątpliwości że było warto

Jan Mikołajczak
8 lat temu

Tomasz Gąska to teraz pomyśl jak wygląda dynamika tego zadłużania. Moim zdaniem to nie jest racjonalne bowiem lepiej trzymać wydatki w ryzach i minimalizować koszta obsługi zadłużenia, a tak za 2, 3 lata przyjdzie nam spłacać długoterminowe zobowiązania (albo co gorsze rolowanie zadłużenia) i nie będzie tyle miejsca w budżecie na kolejne inwestycje.

bill1959
bill1959
8 lat temu

ZARAZ SIĘ ZACZNIE MENDZENIE MALKONTENTÓW

bity pyskowiczanin
bity pyskowiczanin
8 lat temu

Duże miasta mają się dobrze, a małe miasta są w ruinie… patrz Pyskowice za W.Klęski

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI