Forum mówi: Nie bądź plastik. Zachęcają do ograniczania plastikowych akcesoriów

A09A6636 mini scaled
A09A6636 mini scaled

Gliwickie CH FORUM rozpoczęło projekt edukacyjny „Nie bądź plastik”. Jego celem jest ograniczenie zużycia plastikowych akcesoriów jednorazowego użytku. Z materiałami tej proekologicznej akcji klienci mogą zetknąć się m.in. na plakatach, banerach i naklejkach na terenie centrum. Dowiadują się również o wielu rozwiązaniach stosowanych przez sklepy w CH FORUM, wpisujących się w ideę kampanii. Negatywnymi bohaterami kampanii w kanale społecznościowym są Słoma i Dekiel.

„Nie bądź plastik” to akcja ogólnopolska, której pomysł zrodził się w środowisku osób reprezentujących firmy zarządzające centrami handlowymi oraz ich właścicieli. Swoim zasięgiem kampania obejmuje już prawie 50 obiektów w całej Polsce. Podstawowym założeniem projektu jest zwiększenie świadomości klientów centrów o zagrożeniach wynikających z nadmiernego korzystania z plastikowych opakowań i akcesoriów. Kampania udowadnia, że używanie jednorazowych słomek, wieczek i toreb wcale nie jest konieczne.

Przy wsparciu polskiego oddziału WWF inicjatorzy kampanii opracowali listę dobrych praktyk, które klienci centrum mogą wdrożyć od zaraz i w ten sposób przysłużyć się środowisku i sobie samym.


– Wiele z tych rad odnosi się do zachowań w strefach gastronomicznych, w których bezrefleksyjnie 
zużywamy bardzo dużo jednorazowych opakowań i akcesoriów. Często zupełnie niepotrzebnie. Wdrażając kampanię zamierzamy przekonać klientów do zmiany tych nawyków – tłumaczy Patrycja Duczmal, dyrektor CH FORUM Gliwice z ramienia MVGM.
Zmiany te są coraz bardziej realne, gdyż sklepy działające w CH FORUM już teraz stosują wiele rozwiązań, dążąc do eliminacji plastiku z obiegu. Na przykład stopniowo rezygnują z plastikowych opakowań 
i akcesoriów, zastępując je biodegradowalnymi odpowiednikami. Hipermarket Carrefour umożliwia też zakupy do pojemników własnych, przynoszonych przez klientów.

Zarządca CH FORUM zebrał od wszystkich najemców informacje o tego rodzaju dobrych praktykach 
i prezentuje je na plakatach oraz w innych materiałach kampanijnych.

Kampanią zachęca także do ekologicznego „noszenia się”, tj.: zabierania na zakupy toreb materiałowych, przekazywania zużytych ubrań osobom potrzebującym czy kupowania kosmetyków w wielorazowych opakowaniach.

Z roku na rok problem plastiku jest coraz poważniejszy. Każdego dnia tony tego surowca lądują w morzach, lasach i na przepełnionych wysypiskach. O skali zjawiska i jego konsekwencjach dla środowiska organizatorzy kampanii informują na dedykowanej jej stronie: dontbeplastic.com.
Koncepcję kreatywną i materiały graficzne do kampanii przygotowała Firma Reklamowa Kuc, w ramach swojej polityki biznesu społecznie odpowiedzialnego. Kampania ma charakter otwarty, a zainteresowane firmy mogą uzyskać nieodpłatnie dostęp do jej materiałów.

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments