Gigantyczny suchy zbiornik przeciwpowodziowy w miejscu Wilczych Dołów. Gliwiczanie protestują (wideo)

Dzisiaj to miejsce to zielona oaza i płuca Sikornika oraz okolic. Niestety, według planów władz miasta wkrótce może się to zmienić. Prezydent Adam Neumann chce w miejscu Wilczych Dołów budowy gigantycznego suchego zbiornika przeciwpowodziowego. Wyciętych zostanie ponad 660 drzew oraz mnóstwo krzewów. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba i już zebrali ponad 3000 podpisów.

Coraz więcej mieszkańców głośno wyraża swoje niezadowolenie z planów prezydenta Neumanna. Domagają się konsultacji, a nie decyzji podjętej w gabinecie.

Rzecznik prezydenta Adama Neumanna odpowiada: projekt był konsultowany z mieszkańcami. Nie potrafił jednak powiedzieć ilu ich było i jakie uwagi wnieśli.

Mieszkańcy odpowiadają, że o konsultacjach ciężko było się dowiedzieć. – Mamy ogromny żal, że zostało to załatwione po cichu. Ogłoszenia o konsultacjach pojawiły się w Katowicach – mówi Wojciech Winiarski, gliwiczanin.

Zobacz wideo

Zbiornik w miejscu Wilczych Dołów będzie ogromny.

Będzie miał powierzchnię 11 pełnowymiarowych boisk piłkarskich lub 25 placów Krakowskich. Miasto wykupiło już tereny pod jego budowę. Konieczna będzie wycinka kilkuset drzew.

Urzędnicy ripostują, że zostaną posadzone nowe drzewa, a sporą część z nich zastąpi inna zieleń… np. trawa.

Co ważne – zbiornik nie będzie ogrodzony i mieszkańcy będą mieli do niego dostęp. Będzie to jednak głęboka niecka, gdzie łatwo o wypadek. – Nikt nie pilnuje mostów, a z mostów też można upaść i spaść – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Adama Neumanna.

Przeciwko budowie zbiornika w tej formie protestuje już coraz więcej osób. Zbiornik o powierzchni porównywalnej z powierzchnią 25 placów Krakowskich zajmie ogromny teren.

Urzędnicy przekonują, że teren zbiornika nie będzie wyłącznie betonowy, bo będzie tam też trawa. W przyszłości może zostać zagospodarowany do celów rekreacyjnych, mieszkańcy odpowiadają, że wolą naturę i kilkusetletnie drzewa.

Grupa gliwiczan zapowiada, że będzie bronić Wilczych Dołów i chcą konsultacji w tej sprawie.

Czy władze miasta dotrzymają obietnic składanych w kampanii wyborczej, gdy Adam Neumann mówił, że chce rozmawiać z ludźmi i ich słuchać? Pokaże czas.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
3 lat temu

Tam są pola uprawne, a nie zielona oaza. Chyba autor nigdy tam nie był, bo pisze głupoty. Ten zbiornik ma chronić operetkę i szpital położniczy przed zalaniem przy dużych opadach deszczu, ale redakcja infogliwice chce, żeby szpital był zalewany, bo chcą chronić kilka rachitycznych drzew.

Jbl
Jbl
3 lat temu
Reply to  Janek

Pan tam chyba nie był. Proszę obejrzeć chociażby ten film. Poza tym jakby się Pan zapoznał z petycją mieszkańców to by wiedział, że nie są przeciwni zbiornikowi, ale w odpowiedniej skali, bo ten jest 7 razy za duży

Janek
Janek
3 lat temu
Reply to  Jbl

Ja się urodziłem i wychowałem na Wojtuli, znam tam każdy zakątek. Więc niech mnie pan nie poucza.

Zyga
Zyga
3 lat temu
Reply to  Janek

Jak by pan znał każdy zakontek tego terenu tak jak ja to by pan wiedział że system przeciwpowodziowy dla gliwic tam istniał i był doskonale zprojektowany i przemyslany zachowujący walory natury tylko został zapomniany a raczej nikt z władz miasta nie wie nawet o nim i został z biegiem lat zniszczony

Jarosław
Jarosław
3 lat temu

Czemu podczas projektowania tego zbiornika nie zaplanowano wykorzystanie istniejących już drzew jako wysepek,takich oaz naturalnych dla ptactwa i innych zwierząt-czy wszystko trzeba traktować betonem, przecież przez beton woda nie wsiąknie.Sadzenie drzew na wałach jak to określił rzecznik UM jest ciekawe-to po co wycinano wzdłuż Kłodnicy drzewa,czyżby one nie rosły na wałach

Janek
Janek
3 lat temu
Reply to  Jarosław

Trzeba spytać projektantów. Jeżeli pan wie lepiej od nich, jak się projektuje takie zbiorniki, to może im pan poradzić jak to mają robić.

krzysztof
krzysztof
3 lat temu

niszczyciela usunąć ze stanowiska referendum i paszoł ty ……

Jolka
Jolka
2 lat temu

Nie rozumiem dlaczego ludzie protestują? Przecież to, że powstanie tam ten zbiornik jest najlepszą gwarancją na to, że to miejsce nie zostanie zabudowane przez jakiegoś dewelopera. Pozostanie zielone i pozostanie wolną przestrzenią! Świat się zmienia. Oczywiście, że coś tam powstanie. Dobrze, że jest to taka inwestycja, a nie kolejne ciasne blokowisko. Gliwice mają ogromne szczęście do rozsądnych włodarzy. I dobrze, że zbiornik jest ogromny. Lepiej za duży niż za mały w tym przypadku. Proszę sobie poczytać o takim zbiorniku w Gorzowie Wlkp. Po pierwszym deszczu okazało się że jest za mały! I to są wyrzucone pieniądze! Ludzie myślcie samodzielnie. Drzewa… Czytaj więcej »

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI