r e k l a m a


Gliwiccy radni apelują do ministra i NFZ o kontrakt dla gliwickiej kardiologii

Apel w formie uchwały, przyjęty na czwartkowej sesji Rady Miasta Gliwice, dotyczy podjęcia działań zmierzających do finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń kardiologii inwazyjnej na terenie miasta.

Przypomnijmy, że 2 lutego na Rynku w Gliwicach odbył się protest mieszkańców przeciwko gorszemu traktowaniu gliwiczan przez NFZ. Kilkaset osób domagało się od NFZ i ministra zdrowia kontraktu na kardiologię inwazyjną w Gliwicach.

Podczas protestu poproszono radnych o podjęcie stosownego apelu. Udało się.

 

APEL RADY MIASTA GLIWICE DO MINISTRA ZDROWIA I PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
o podjęcie działań zmierzających do finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń kardiologii inwazyjnej na terenie miasta Gliwice i zapłatę za wykonane przez Szpital Miejski nr 4 świadczenia ratujące życie.

W czerwcu 2017 roku uruchomiono w Gliwicach nowoczesną pracownię kardiologii inwazyjnej, w 100% sfinansowaną z budżetu Miasta Gliwice, która zgodnie zapewnieniami NFZ miała otrzymać finansowanie. Dzięki tej inwestycji pacjenci z chorobami serca mogą otrzymać fachową, specjalistyczną pomoc na miejscu w Gliwicach.

Przed otwarciem pracowni pacjenci z Gliwic i powiatu gliwickiego z zawałem serca byli leczeni inwazyjnie rzadziej, a pomoc im była udzielana średnio 45 minut później niż przeciętne wartości dla województwa śląskiego.

Od początku funkcjonowania pracowni kardiologii inwazyjnej wykonano ponad 2500 zabiegów ratujących życie, a obowiązkiem szpitala było ich udzielenie. Na chwilę obecną dług NFZ z tego tytułu wynosi ponad 9 mln złotych! Taka sytuacja poważnie zagraża dalszemu funkcjonowaniu szpitala. Nadal też wbrew wcześniejszym obietnicom, szpital nie ma zapewnionego przez NFZ finansowania świadczeń kardiologii inwazyjnej.

Kwestią oczywistą jest, że w przypadku chorób serca, niezwykle istotny jest dostęp do najlepszych możliwych środków znanych współczesnej medycynie, znajdujących się możliwie blisko miejsca zamieszkania.

Z Map Potrzeb Zdrowotnych wynika jednoznacznie (biorąc pod uwagę strukturę ludności, wiek, płeć, miejsce zamieszkania), że od 2016 roku do 2029 roku prognozowany jest wzrost zapotrzebowania na procedury realizowane w pracowniach hemodynamicznych o 14%.

Miasto Gliwice oraz powiat gliwicki łącznie liczą ok. 300 tys. mieszkańców, którzy podobnie jak większość mieszkańców województwa śląskiego, ze względu na stopień zanieczyszczenia powietrza są bardziej zagrożeni chorobami serca. W tej sytuacji kwestia zasadności funkcjonowania w Gliwicach oddziału mogącego szybko i fachowo leczyć choroby serca nie może budzić żadnych wątpliwości!

Mając na uwadze powyższe apelujemy o podjęcie wszelkich działań zmierzających do zakontraktowania w Gliwicach świadczeń kardiologii inwazyjnej oraz zapłatę za świadczenia już wykonane.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
5 lat temu

Urzędnicy NFS (PIS) wiedzą lepiej…..

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI