Gliwice mają nowoczesny dworzec. Dziś oficjalnie oddano go do użytku

Gliwice mają dworzec na miarę XXI wieku. Właśnie oficjalnie zakończył się remont. W środę przedstawiciele PKP oraz miasta uroczyście oddali obiekt do użytku.

Inwestycja w Gliwicach obejmowała modernizację budynku dworca i stacji. Najbardziej widowiskowe jest zadaszenie peronów. Robi wrażenie. Wyremontowano też wnętrze budynku dworca. Z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich, część okienek kasowych została obniżona. Na posadzce pojawiły się również linie prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. W budynku zamontowano także nowoczesny system informacji pasażerskiej.

Zobacz relację wideo UM Gliwice

 

Pasażerowie korzystają także ze znajdującej się w budynku dworca tzw. hali PKS i prowadzącego do niej łącznika. Do użytku oddano ruchome schody oraz windy. Zmodernizowane perony wyposażone zostały w antypoślizgową nawierzchnię. W ramach inwestycji zamontowane zostały gabloty informacyjne, nowe oświetlenie, nagłośnienie oraz informacja dynamiczna dla podróżnych. Co ważne – dworzec przez cały czas był czynny.

– Modernizacja dworca i stacji w Gliwicach to jeden z największych projektów, zrealizowanych przez PKP S.A. i PKP Polskie Linie Kolejowych S.A. Dzięki współpracy obu spółek, pasażerowie i mieszkańcy Gliwic mogą korzystać nie tylko z nowoczesnego budynku dworca, ale również nowych peronów – mówi Marek Michalski, Członek Zarządu PKP S.A. odpowiedzialny za inwestycje. – W obecnej perspektywie będziemy dążyć do tego, aby liczba inwestycji realizowanych kompleksowo, czyli obejmujących zarówno budynek dworca, jak i przyległą infrastrukturę, była znacznie większa niż w latach minionych – dodaje.

Prace obejmowały także przebudowę torów, sieci trakcyjnej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Przebudowa stacji w Gliwicach to wspólne przedsięwzięcie PKP S.A. oraz PKP PLK S.A.

Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ok. 156 mln zł i został dofinansowany ze środków UE. Głównym beneficjentem tych środków jest PKP S.A.

PKP zorganizowały dzień otwarty dworca. Prezentowane były nowe funkcjonalności, prowadzono warsztaty dla kolejowych zapaleńców i zabawy dla dzieci. Miasto Gliwice zapraszało do zrobienia sobie zdjęć w fotobudce.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
6 lat temu

Naprawdę bardzo fajny dworzec ale…
Mam nadzieję, że wszystkie widoczne niedoróbki zostaną szybko poprawione. I jeszcze jedno. To, że dworzec jest wyremontowany nie znaczy, że nie będzie go trzeba sprzątać. We wtorek byłem na dworcu i przed nim jest bardzo dużo brudu pozostałego po remoncie.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI