r e k l a m a


Gliwice mają pełnomocnika ds. wspierania rodziny i pieczy zastępczej

„Gliwice chcą tworzyć jak najlepsze warunki dla rodzin zastępczych, wspierając je m.in. materialnie i finansowo oraz promując tę formę opieki nad dziećmi pozbawionymi wsparcia biologicznych rodziców jako najlepszą i pełną troski formę pieczy zastępczej. Aby jeszcze sprawniej działać w tym obszarze, prezydent Gliwic powołała pełnomocnika ds. wspierania rodziny i pieczy zastępczej. Funkcję tę pełni Mariola Zalewska” – informuje UM Gliwice.

– Jestem szczególnie wyczulona na potrzeby gliwickich rodzin i podnoszenie komfortu ich życia, a także na pomoc i wsparcie słabszych i potrzebujących. Wiem, że wspólnie jesteśmy w stanie stworzyć skuteczny model konsultowania spraw społecznych oraz mądrego, skutecznego wsparcia. Zawsze staram się zrozumieć potrzeby i oczekiwania konkretnych środowisk, dlatego powołuję kolejnych swoich pomocników, fachowców w konkretnych dziedzinach. Jednym z nich jest pełnomocnik ds. wspierania rodziny i pieczy zastępczej, który skupi się na diagnozowaniu potrzeb i skutecznym wsparciu rodzin zastępczych i ich podopiecznych. Jestem przekonana, że wieloletnie doświadczenie Marioli Zalewskiej oraz nabyta przez lata wiedza okażą się rzeczywistym wsparciem – mówi prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Pełnomocnik Prezydent Miasta ds. wspierania rodziny i pieczy zastępczej rozpoczęła pracę w Urzędzie Miejskim w Gliwicach 16 sierpnia. Do jej zadań należy m.in. współpraca z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, środowiskiem lokalnym, sądami i ich organami pomocniczymi, a także instytucjami oświatowymi, podmiotami leczniczymi oraz organizacjami społecznymi i kierownikiem Działu Pieczy Zastępczej w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, z którymi opracowywać będzie rozwiązania mające poprawić warunki pieczy zastępczej i rodziny. Do głównych zadań należy też kreowanie polityki rodzinnej oraz koordynowanie działań ukierunkowanych na rozwój rodzinnej pieczy zastępczej przy współpracy z innymi instytucjami, organizacjami społecznymi.

– Chciałabym, aby Gliwice tworzyły dla wszystkich rodzin, zarówno biologicznych, jak i zastępczych, dogodne warunki do opieki i wychowania dzieci. Dotyczy to między innymi takich obszarów jak edukacja, opieka nad dziećmi do 3. roku życia i przedszkolna, organizowanie czasu wolnego, przestrzeni do wypoczynku, ale przede wszystkim zapewnienie wsparcia oraz pomocy dzieciom i rodzinom w trudnych czy kryzysowych sytuacjach życiowych. Odnośnie organizowania pieczy zastępczej, która należy do obowiązków każdego powiatu, najważniejszym obszarem moich działań będzie wspieranie rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej, zapewnienie rodzinom zastępczym specjalistycznego wsparcia diagnostycznego i terapeutycznego, a także wsparcie dzieci przebywających w domach dziecka oraz pracowników i rodzin zastępczych działających na rzecz wsparcia rodziny i pieczy zastępczej – mówi Mariola Zalewska.

Mariola Zalewska jest pedagożką z 30-letnim doświadczeniem w obszarze wspierania rodzin, organizowania pieczy zastępczej i pomocy usamodzielnianym wychowankom pieczy zastępczej. Ukończyła Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej z zakresu organizacji pomocy społecznej. Przez wiele lat pracowała w jednostkach samorządu terytorialnego – przygotowywała założenia i koncepcje wprowadzanych zmian systemowych w obszarze wspierania rodziny i pieczy zastępczej. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując między innymi w Wojewódzkim Ośrodku Adopcyjnym, Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach i Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. Jest współautorką Wojewódzkiego Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej w województwie śląskim na lata 2021-2030. Przez Zarząd Województwa Śląskiego została powołana i uczestniczyła w pracach Wojewódzkiego Zespołu ds. Deinstytucjonalizacji oraz Zespołu ds. opracowania projektu „Programu przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu w województwie śląskim na lata 2024-2028”. Uczestniczyła w panelach ekspertów projektu badawczego „Ogólnopolska diagnoza w zakresie deinstytucjonalizacji usług społecznych na terenie 16 województw Polski”. Pracując w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, realizowała i pełniła bezpośredni nadzór merytoryczny nad projektami na rzecz wspierania i rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej, w efekcie których zainicjowane i utworzone zostały pierwsze w Polsce Regionalne Centra Wspierania Pieczy Zastępczej, które służą dzieciom umieszczonym w pieczy, rodzinom zastępczym, pracownikom i organizacjom działającym w obszarze pieczy zastępczej, m.in. z terenu Gliwic.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI