r e k l a m a


Gliwice – Miasto Przyjazne Biznesowi. Pierwsze miejsce w kraju

spot_img
r e k l a m a

Newsweek nagrodził Gliwice za to, że są przyjazne biznesowi.

Nasze miasto daleko w tyle zostawiło konkurencję. Na 830 możliwych punktów zdobyliśmy 604. Na drugim miejscu jest Zamość, czyli prężnie rozwijające się miasto z woj. lubelskiego. Nasz sąsiad, czyli miasto Knurów zajęło również wysokie piąte miejsce w rankingu.

Katowice znalazły się dopiero na 14. miejscu, a Rybnik na 22. W rankingu jest 75. miast. W ubiegłym roku Gliwice zajęły 3. pozycję.

Tygodnik Newsweek porównywał m.in. warunki prowadzenia biznesu, poziom podatków i opłat lokalnych, ceny na usługi ważne dla biznesu, dostępność infrastruktury transportowej.

Przeanalizowano też stan finansów publicznych w poszczególnych gałęziach biznesu oraz sprawdzono nasycenie gminy podmiotami gospodarczymi.

– Tytuł Miasta Przyjaznego Biznesowi to efekt dobrego zarządzania Gliwicami. Cieszymy się, że nasza ciężka praca jest doceniana. Pierwsze miejsce w rankingu to dobry sygnał dla inwestorów. Pokazujemy innym, że można pozyskiwać poważnych partnerów biznesowych, zapewniać miejsca pracy – nie tylko dla gliwiczan, ale dla mieszkańców całego regionu – mówi w rozmowie z infogliwice.pl prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.

Impulsem do dynamicznego rozwoju miasta stało się uruchomienie w 1998 roku fabryki Opla w specjalnej Strefie Ekonomicznej. General Motors był pierwszym i największym inwestorem. Za nim przyszli kolejni. Obecnie w strefie działa ponad 60 firm, które zapewniają około 12 tysięcy miejsc pracy dla mieszkańców całego regionu.

Symbolem przemian zachodzących w mieście są Nowe Gliwice. W miejscu, gdzie jeszcze kilka lat temu funkcjonowała kopalnia węgla kamiennego powstało centrum edukacji i biznesu.

Nowe Gliwice cały czas się rozwijają. Powstają tam kolejne obiekty biurowe, głównie firm z branży nowych technologii. To taka gliwicka „Dolinka Krzemowa”.

Miasto stawia na rozwój nowych technologii i wspiera młodych przedsiębiorców. Wszystko za sprawą projektu „Technopark Gliwice”, który pomaga też w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej.

W Gliwicach bezrobocie nie przekracza 7%.

Wręczenie wyróżnień laureatom odbędzie się 29 maja w Świdnicy podczas inauguracyjnej gali Ogólnopolskiego Kongresu Regionów.

Ranking Miast Przyjaznych Biznesowi Newsweek Polska (pierwsze 10 miejsc):
1. Gliwice – 604,75 pkt.
2. Zamość – 589,75 pkt.
3. Jastrzębie Zdrój – 556,25 pkt.
4. Będzin – 542,5 pkt.
5. Knurów – 542,5 pkt.
6. Rzeszów – 533 pkt.
7. Opole – 527,5 pkt.
8. Krosno – 526,25 pkt.
9. Toruń – 512,25 pkt.
10. Chorzów – 512 pkt.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Echelon
Echelon
11 lat temu

I co teraz pieniacze Berezowskiego – referendyści powiedzą? A no nic – przemilczą ten fakt. A co powiedzą dzieci PO? A no też nic.

Brawo dla Gliwic! Nie dajmy referendystom zniszczyć tego co mamy!

referendum to głupota
referendum to głupota
11 lat temu

Ci co chcieliby odwołać Frankiewicza chcą się po prostu dorwać do koryta. Zobaczcie sobie listę kto organizuje referendum – ludzie o zerowym poparciu społecznym. Znany gliwicki przedsiębiorca Bleichenbach czyli Jacek Krzyżanowski z DAKO, który wystraszył się konfrontacji z Frankiewiczem w normalnych wyborach i się wycofał, oprócz tego Patryk Płuciennik który w wyborach na radnego zdobył 15 głosów, Marek Berezowski słynny pieniacz tirowy, który nie dostał się do rady miejskiej, Katarzyna Lisowska która przegrała z kretesem z Frankiewiczem w wyborach prezydenckich itd. Mogę jeszcze wymieniać sto lat. Ci ludzie chcą się dorwać i załatwić swoje biznesy a nie dbać o dobro… Czytaj więcej »

Anonimowo
11 lat temu

Gdyby nie udało sie w gliwicach założyć strefy to bylibysmy takim dziadowskim miastem jak zabrze czy bytom. tam to jest ruina a u nas luksus. nie mam pojęcia dlaczego mielibysmy odwołac franka

Anonimowo
11 lat temu

miasto się rozwija i to widać więc nagroda nie jest bez sensu i na wyrost

myśliciel Piotr
myśliciel Piotr
11 lat temu

Gliwice powinny stworzyć „Własne Województwo” czyli nawiązać ścisłą współpracę z Knurowem, Pyskowicami i ewentualnie Zabrzem po to, aby być bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Knurów i Gliwice oraz Pyskowice spokojnie mogą starać się wspólnie o środki unijne i starać się o budowę na granicach np. w Czechowicach lub przy ul. Rybnickiej zakładów pracy. W kupie siła. jak to mówią i dlatego powinniśmy się zjednoczyć. Mamy węzeł autostrad i mamy potencjał. Gdyby się udało stworzyć „Województwo Gliwickie” to Katowice i nawet Warszawka by nam mogły skoczyć. Póki co to Sląsk, a głownie Gliwice utrzymują biedniejsze województwa. Niech kasa zostanie u nas.

km
km
11 lat temu

te szumowiny to niech radę miejską odwołają a przynajmniej jej POPISową część a nie Zygmunta

009
009
11 lat temu

Nie wiem czy do końca jest to zasłużony tytuł ale na pewno bardzo sympatyczny i znów promocja dla Gliwic w całej Polsce za sprawą tygodnika Tomasza Lisa

Odurodzenia
Odurodzenia
11 lat temu

Brawo moje Gliwice!

!?
!?
11 lat temu

To referendum może okazać się czymś dobrym. Wreszcie mieszkańcy zaczną zauważać jak skutecznie zarządzane są Gliwice i jakie miernoty organizują kolejną, bo juz trzecią, awanturę nazywana procedurą demokratyczną.

niezlekceważyć
niezlekceważyć
11 lat temu
Reply to  !?

Referendum zapewne będzie dlatego paradoksalnie właśnie trzeba będzie zachęcać ludzi do pójścia i oddania głosu zgodnie z własnym sumieniem dla dobra miasta

123
123
11 lat temu

tak frankiewicz jest dobry w odbieraniu nagrod,ale jak po wybuchu nie mielismy sie gdzie podziac to mial i ma nas w ***** !!!!! za darmo i dla ludzi bezinteresownie nic nie robi!!!!!

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI