r e k l a m a

spot_imgspot_img

Gliwice świętują 3 maja! Zobacz program

Wojskowy ceremoniał, podniesiona flaga państwowa, defilada i występy orkiestr dętych – gliwickie Święto Narodowe Trzeciego Maja będzie nie tylko uroczyste, ale też bardzo widowiskowe.

Oficjalne obchody zaplanowano na pl. Krakowskim. W Gliwicach obchody rozpoczną się o godz. 12.30 od mszy świętej w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II 5). Następnie uczestnicy liturgii przejdą na plac Krakowski. Około godz. 14.30 w oficjalnych uroczystościach weźmie udział między innymi wojsko, przedstawiciele samorządu oraz pocztów sztandarowych. Flaga państwowa zostanie podniesiona na maszt, odbędzie się także apel poległych i defilada wojskowa.

W drugiej części obchodów, około godz. 15.00, zaplanowano pokaz orkiestr dętych. Wystąpi Orkiestra Dęta KWK Sośnica. – Gramy od 1945 roku z inicjatywy górników. Dzisiaj większość członków orkiestry to osoby spoza kopalni, często wykształceni i doświadczeni muzycy. Mieliśmy zaszczyt siedmiokrotnie wystąpić dla Jana Pawła II, pięć razy w Rzymie, raz w Gliwicach, a raz na górze św. Anny. Były też występy na festiwalach, także za granicą, między innymi w Niemczech, Francji, Austrii, na Litwie i Ukrainie – mówi Ryszard Buczek, trębacz i prezes Gliwickiego Stowarzyszenia Kulturalnego Górnicza Orkiestra Dęta KWK Sośnica. Na placu Krakowskim wystąpi także Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów. – Jesteśmy młodą orkiestrą. Idziemy w stronę rozrywki. W Gliwicach zagramy utwory Michaela Jacksona, Rihanny, Lady Gagi, grupy Queen, a nawet piosenki z serialu „Janosik” . Więcej nie zdradzę, ale na pewno nikt nie będzie się nudzić – zapowiada Krzysztof Witczak, kapelmistrz.

O godz. 16.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) zaplanowano koncert pieśni patriotycznych z udziałem Jana Marii Dygi, Danuty Widuch-Jagielskiej, Anatola Tchmela, Andrzeja Zaczkowskiego i Piotra Oczkowskiego. Gliwickie świętowanie zakończy występ Jacka Wójcickiego w Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55‒57). O godz. 18.00 popularny tenor wystąpi z koncertem „Zaklinam czas”. Bilety w cenie 1 zł będą dostępne od 25 kwietnia w kasie Teatru Miejskiego oraz Sceny Bajka – Kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3).

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa rządowa z 3 maja 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Był to pierwszy tak nowoczesny akt prawny w Europie. Święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone w Polsce i na Litwie.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI