Fitch: Gliwice utrzymają dobre wyniki w przyszłości

Światowa agencja Fitch Ratings wysoko oceniła sytuację ekonomiczno-finansową Gliwic.

Choć w kraju nadal odczuwalne są skutki recesji, nasze miasto utrzymało noty ratingowe na dotychczasowym, wysokim poziomie. 5 lutego Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe ratingi długoterminowe Gliwic dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „BBB+” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A+(pol)”. Pierwsza nota oznacza dobrą, a druga wysoką wiarygodność kredytową. Co to jest rating? To certyfikat przyznawany na całym świecie przez wyspecjalizowane agencje ratingowe, które charakteryzuje niezależność i obiektywizm.

Wystawiane przez nie oceny świadczą o kondycji ekonomiczno-finansowej państw i miast oraz ich wiarygodności kredytowej. Dobre noty ratingowe miasta to dla banków znak, że z lokalnym samorządem można bezpiecznie współpracować, a dla przedsiębiorców – że warto tu inwestować.

– Ratingi Gliwic odzwierciedlają dobre wyniki operacyjne miasta, wynikające z ostrożnej polityki finansowej i stałego monitorowania wydatków, co zapewnia dobrą zdolność do finansowania inwestycji z własnych środków oraz bezpieczne wskaźniki zadłużenia, które są obecnie najmocniejsze wśród miast grupy porównawczej – stwierdzili analitycy z Fitch Ratings.

Przewidują, że miasto także w przyszłości utrzyma dobre wyniki – nawet pomimo spodziewanego, wolniejszego tempa wzrostu gospodarki Polski w 2013 roku.

Gliwice korzystają z badań ratingowych od 2008 r., choć nie jest to obowiązkowe. Oceny są co roku weryfikowane. Agencja bada ważne dokumenty finansowe – np. budżet miasta, Wieloletnią Prognozę Finansową, sprawozdania finansowe miejskich spółek. Przygląda się wielu obszarom, od których zależy przyszłość miasta – strategii rozwoju Gliwic i sytuacji gospodarczej, interesuje się poziomem bezrobocia i sytuacją polityczną. Opiera przy tym swoje oceny na znacznie dokładniejszych informacjach, niż te powszechnie dostępne na rynku.

W ocenie Fitcha aktualna sytuacja ekonomiczno-finansowa Gliwic jest porównywalna do kondycji Wrocławia, który otrzymał takie same noty ratingowe jak Gliwice.

Nasze miasto ma jednak lepsze, stabilne, perspektywy dalszych ocen – w przeciwieństwie do Wrocławia, gdzie te perspektywy oceniono negatywnie.

Ratingi Gliwic mogą zostać podniesione, jeżeli nadwyżka operacyjna ustabilizuje się na poziomie co najmniej 15% dochodów operacyjnych. Natomiast, obniżenie ratingów może nastąpić, gdy wskaźnik spłaty długu, liczony jako zadłużenie do nadwyżki bieżącej, przekroczy 8 lat, co mogłoby być spowodowane istotnym pogorszeniem się marży operacyjnej, znacznie poniżej oczekiwań Fitch i/lub znaczącym wzrostem zadłużenia bezpośredniego Gliwic.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
arturo
arturo
9 lat temu

Ciekawe cz w tym roku też znajda się chętni na odwoływanie Frankiewicza….

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

tyle kasy mamy a dziur w drodze jak w serze

aldona
aldona
9 lat temu
Reply to  Anonimowo

chyba koles nie zrozumiales tematu!!!

kierowca PKM
kierowca PKM
9 lat temu

Zastanawiam się dlaczego taka informacja nie pojawia się w mediach ogólnopolskich bo według mnie zasługuje na to. Miasto pokroju Gliwic na poziomie Wrocławia. Brawo dla władz miasta.

gliwiczanin
gliwiczanin
9 lat temu

Ile miasto wydało na ten rating? Czysta propaganda.

Glevitzer_old
Glevitzer_old
9 lat temu
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI