Gliwice wypuszczają obligacje. Chodzi o spłatę długu i pokrycie deficytu

Władze Gliwic zdecydowały o emisji obligacji komunalnych o wartości 50 milionów złotych. Środki z ich emisji zostaną przeznaczone na pokrycie deficytu budżetowego w 2023 r. i spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Miasto Gliwice wyemituje 50000 obligacji o wartości nominalnej 1000 zł.
Obligacje będą oprocentowane. Jednak nie będzie ich mógł nabyć każdy – tylko określone instytucje np. banki. Miasto wypuści 5 serii obligacji – każda o wartości 10 mln zł.

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego, których propozycja nabycia, zostanie skierowana do banku. Celem emisji jest pokrycie planowanego deficytu budżetu miasta Gliwice w roku 2023 oraz spłata wcześniej zaciągniętych kredytów itp.

Następnie miasto planuje wykupić obligacje. Nie będzie to już jednak zmartwienie obecnego prezydenta Adama Neumanna.

Pierwsza seria obligacji ma zostać wykupiona w 2034 roku, a ostatnia w 2038. Co określony czas miasto będzie płaciło odsetki. Pokrywane będą z budżetu miasta.

Uchwałą w tej sprawie ma zająć się rada miasta Gliwice. Co zdecydują radni? Prezydent Neumann raczej nie powinien mieć problemu z uzyskaniem popracia większości radnych.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku miasto Gliwice również wypuściło obligacje warte 50 mln zł, które mają być wykupione w latach 2031 – 2035.

Rzecznik prezydenta Neumanna, Łukasz Oryszczak, przesłał sprostowanie.

Cytujemy sprostowanie:
„Zdanie „… w ubiegłym roku miasto Gliwice również wypuściło obligacje warte 50 mln zł, które mają być wykupione w latach 2031 – 2035” jest niezgodne z prawdą.

Uchwała nr XL/825/2022 Rady Miasta Gliwice z dnia 6 października 2022 r. w sprawie emisji obligacji komunalnych miasta Gliwice oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu co prawda dotyczyła emisji obligacji w kilku seriach, na łączną kwotę 50 milionów złotych, jednak w § 3.2. wyraźnie wskazano, że dopuszczona jest „możliwość nieskorzystania z emisji niektórych serii obligacji.” Tak też się stało. Ostatecznie w 2022 r. miasto wyemitowało obligacje o łącznej wartości 20 mln zł”.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI