Gliwice wysoko w rankingu zrównoważonego rozwoju

Miasto Gliwice znalazło się wśród 10 najlepszych miast tegorocznej, XV edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Miasta i gminy oceniono według 16 kryteriów.

Gliwice należą do najlepiej rozwiniętych miast w Polsce. Potwierdza to Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, w którym nasze miasto zajęło tym razem szóste miejsce wśród miast na prawach powiatu.

Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST, przygotowywany pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka, powstaje w oparciu o 16 wskaźników obejmujących rozwój gospodarczy i społeczny oraz ochronę środowiska. Ranking opracowany jest na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (Bank Danych Lokalnych) i obejmuje jednostki samorządowe w Polsce w podziale na gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.

W rankingu brano pod uwagę wydatki majątkowe i inwestycyjne na osobę, procent wydatków majątkowych i inwestycyjnych w budżecie gminy, wydatki na transport i łączność na osobę, procent wydatków na transport i łączność w wydatkach budżetu gminy, procent dochodów własnych w dochodach budżetu gminy, liczbę podmiotów gospodarczych, osób pracujących oraz bezrobotnych, napływ i odpływ ludności, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców, procent radnych z wyższym wykształceniem, ludności objętej wodociągami oraz kanalizacją i oczyszczalnią ścieków. Wśród miast na prawach powiatu na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa.

Organizatorami rankingu są: Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej im Papieża Jana Pawła II oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
RW
RW
5 lat temu

zapłacili to mają miejsce… rankingi jak sondaże czy ratingi – klient nasz pan płacisz masz…

MS
MS
5 lat temu
Reply to  RW

Ranking jest bezpłatny, nie trzeba się zgłaszać i opart jest o dane w GUS

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI