r e k l a m a


Gliwickie Cetrum Onkologii będzie przeszczepiało szpik od obcych

Wszystko wskazuje na to, że gliwicki oddział Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie będzie przeszczepiał szpik od obcych dawców.

Niedawno instytut zdobył pozytywną opinię Krajowej Rady Transplantacyjnej. Teraz wszystko w rękach Ministerstwa Zdrowia, to tam zapadnie decyzja o przeszczepach od obcych dawców.

Po uzyskaniu ministerialnej akredytacji Instytut Onkologii w Gliwicach będzie kolejnym ośrodkiem (po Warszawie Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu), w którym przeprowadza się transplantacje szpiku od obcych i rodzinnych dawców.

– Sam zabieg przeszczepu technicznie nie jest trudny. Jednak w przypadku przeszczepów allogenicznych ważne jest zapobieganie i leczenie powikłań, które mogą wystąpić po zabiegu – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl doc. Sebastian Giebel, ordynator oddziału transplantacji w gliwickim instytucie.

U pacjentów z oddziału transplantacji chorujących na chłoniaki wykonano już 108 autoprzeszczepów szpiku.

– W ostatnim czasie przeprowadzamy kilkanaście przeszczepów miesięcznie. To stawia nas wśród najbardziej aktywnych w tej dziedzinie ośrodków w Europie – mówi doc. Giebel.

Liczba przeszczepień szpiku chorym na chłoniaki jeszcze się zwiększy, gdy placówka uzyska akredytację resortu zdrowia.

(rynekzdrowia.pl)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
12 lat temu

a komu ja mogę dać szpik??

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI