r e k l a m a

spot_imgspot_img

Gliwickie muzeum obsypane nagrodami

Jeszcze nie opadły emocje po wyróżnieniu publikacji Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796–1945) w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla, a Muzeum w Gliwicach znów znalazło się w gronie najlepszych.

24 maja w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku. Honoruje się nimi najwybitniejsze przedsięwzięcia z zakresu działalności muzealnej w regionie. Zdobyć je można w czterech kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i dokonania z zakresu konserwacji.

W tym roku Muzeum w Gliwicach zatriumfowało dwukrotnie.

W kategorii publikacja główną nagrodę przyznano książce Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796–1945).
W kategorii dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych główną nagrodę otrzymał projekt edukacyjny Mały muzealnik. Z rąk przewodniczącego Kapituły Konkursu, członka zarządu sejmiku śląskiego Henryka Mercika nagrody odebrali Anna Kwiecień – autorka Żeliwa…, Ewa Chudyba – autorka projektu Mały muzealnik oraz Grzegorz Krawczyk – dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Po raz pierwszy od 2012 roku, kiedy to główne nagrody w Konkursie przyznano publikacji Historia miasta Gliwice i wystawie Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta Muzeum w Gliwicach może znów świętować podwójne zwycięstwo.
W ostatnich latach przedsięwzięcia Muzeum w Gliwicach – szczególnie te na polu wydawniczym – cieszą się nieustającym uznaniem Kapituły Konkursu Marszałka Województwa Śląskiego. W ubiegłym roku główną nagrodę przyznano publikacji „Zofia Rydet. Zapis socjologiczny 1978–1990” z esejem Wojciecha Nowickiego, w 2016 roku – książce „Przemysł Górnego Śląska na dawnej fotografii (do 1945 r.) ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. T. 1. Górnictwo” autorstwa Damiana Recława, w 2014 roku główna nagroda w kategorii publikacja trafiła do gliwickiego Muzeum za projekt wydawniczy „Blandowski” – obejmujący dwa albumy i katalog poświęcone postaci gliwickiego naturalisty, eksploratora i fotografa. W 2012 roku – Nagrodę Marszałka Muzeum w Gliwicach otrzymało za książkę „Historia miasta Gliwice” Benno Nietschego w tłumaczeniu Sebastiana Rosenbauma.

Również działalność edukacyjna podejmowana przez Muzeum w Gliwicach w przeciągu ostatnich 7 lat jest zauważana i doceniana przez Kapitułę Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku.


Wyróżnienie zdobyły projekty edukacyjne „MEMO” (2011 r.), „Nadaj sobie formę” (2013 r.) i „Kibicujemy emocjom” (2014 r.). W 2015 roku główną nagrodą Marszałek Województwa Śląskiego uhonorował projekt edukacyjny „Chłopiec z Gliwic” – złożony z kilku powiązanych ze sobą przedsięwzięć, dla których punktem wyjścia było przedstawienie teatralne wystawiane w gliwickim Muzeum. W 2016 roku wyróżniono kolejny projekt edukacyjny –„Jak dziecko do obrazu”. Nie należy także zapominać o nagrodach i wyróżnieniach dla realizowanych przez nasze Muzeum wystaw (2012 r.) i przedsięwzięć z zakresu konserwacji (2013 r.). Oczywiście nagrody nie są po to, by je wyliczać, gromadzić i trzymać w szufladzie, ale ich przywołanie może posłużyć jako odzwierciedlenie i potwierdzenie konsekwentnej linii programowej, którą realizujemy w Muzeum w Gliwicach, starając się tworzyć instytucję jak najbardziej otwartą, maksymalnie dostępną dla odbiorcy i nastawioną na to, by dzielić się swoimi bogatymi zasobami. Jestem dumny, że wybrany przez nas kierunek i jakość naszych działań jest zauważana i doceniana – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI