Gliwickie szkoły w czołówce!

Mamy się czym chwalić. Wyniki egzaminów gimnazjalnych plasują gliwickie szkoły w czołówce województwa, a nasi uczniowie zdobywają laury w konkursach przedmiotowych – informuje Urząd Miejski w Gliwicach.

Dzień Edukacji Narodowej, czyli popularny Dzień Nauczyciela to dobry moment na podsumowanie osiągnięć nie tylko pedagogów i szkół, ale również uczniów. W roku edukacyjnych zmian warto podkreślić zwłaszcza sukcesy gimnazjów, bo te – wygaszane lub włączane w struktury szkół podstawowych – niedługo całkowicie znikną z polskiej oświaty.

W tym roku średnia wyników z egzaminów gimnazjalnych w Gliwicach była wyższa niż średnia wojewódzka, a w przypadku czterech szkół wyższa niż średnia krajowa.

W części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego – z języka polskiego – Gliwice znalazły się na 3 miejscu na Śląsku (na 36 powiatów woj. śląskiego) ze średnią 72,44%. Średnia wojewódzka wyniosła w tym przypadku 69,7%. Z historii i wiedzy o społeczeństwie zajęliśmy 4 miejsce na Śląsku ze średnią 61,22% – znów powyżej średniej wojewódzkiej, która wyniosła 58,6%. W części matematyczno-przyrodniczej przypadł nam „brąz” – z matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych Gliwice ulokowały się na trzecich miejscach na Śląsku ze średnimi: 50,12% dla królowej nauk (średnia wojewódzka to 45,76%) oraz 54,16% dla przedmiotów przyrodniczych (średnia wojewódzka to 51,69%).

Aż 4 miejskie gimnazja – na 15 funkcjonujących w roku szkolnym 2016/2017 – uzyskały w tych częściach egzaminu gimnazjalnego średnie powyżej miejskiej, wojewódzkiej i krajowej.

W zestawieniach tzw. edukacyjnej wartości dodanej (wskaźnika efektywności nauczania określającego wkład szkoły w wyniki egzaminacyjne uczniów) placówki te ulokowały się wśród najlepszych, czyli polskich Szkół Sukcesu.

W ostatnich latach uczniowie miejskich gimnazjów mogli poszczycić się sporymi osiągnięciami w konkursach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Nasza gliwicka specjalność to chemia, biologia, geografia, matematyka, język polski oraz języki: angielski i niemiecki. Wyróżnić należy Gimnazjum nr 3, które mogło się pochwalić 65 laureatami i 33 finalistami ważnych konkursów przedmiotowych. Doskonale radziły sobie również: Gimnazjum nr 15 w ZSO nr 11 (48 laureatów, 74 finalistów), Gimnazjum Dwujęzyczne w ZSO nr 12 (32 laureatów, 56 finalistów), Gimnazjum nr 7 w ZSO nr 4 (29 laureatów, 18 finalistów) czy Gimnazjum nr 14 w ZSO nr 10 (24 laureatów, 17 finalistów).

Obecnie, dzięki wsparciu miasta, trzy gliwickie szkoły realizują program DSD (Niemiecki Dyplom Językowy). W tej grupie znajdują się dotychczasowe Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum Dwujęzyczne.

Dzięki uczestnictwu w programie uczniowie mają możliwość uzyskania państwowego certyfikatu DSD I na poziomie A2/B1, a później – w liceum – na poziomie B2/C1 pozwalającym m.in. na studiowanie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Holandii.

Certyfikat B2/C1 zwalnia obcokrajowców z egzaminów wstępnych z języka niemieckiego. Dyplom może być również przydatny studentom polskich uczelni, którzy ubiegać się będą o stypendium w Niemczech.

W trakcie trwania nauki w grupach przygotowujących do egzaminu DSD wyróżniający się uczniowie mają możliwość skorzystania z wakacyjnych kursów językowych oraz rocznych stypendiów naukowych w Niemczech. Uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów z tytułu przystąpienia do egzaminu, który jest finansowany przez stronę niemiecką. Uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego i Gimnazjum nr 3 uzyskali łącznie 190 dyplomów DSD I. Szkoły znalazły się dzięki temu wśród 11 placówek w Polsce, w których zdawalność egzaminu wyniosła 100%.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI