spot_imgspot_img


Gliwiczanie wzięli udział w Biegu Dziewięciu Górników

16 grudnia, czyli w 36.rocznicę tragicznych wydarzeń, uczniowie IV LO i Gimnazjum nr 9 oraz absolwenci szkoły wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności pod hasłem „Bieg Dziewięciu Górników”.

Ideą biegu było – jak podkreślają organizatorzy –aktywne włączenie młodzieży naszego regionu w upamiętnienie tego jakże ważnego wydarzenia historycznego. Chcąc zachować pamięć o tamtych strasznych dniach i jego ofiarach, 47 reprezentacji z różnych szkół z całego Śląska pobiegło pod Pomnik Krzyż znajdujący się przy Kopalni „Wujek”, aby oddać cześć pomordowanym. Każda z drużyn obrała sobie za patrona biegu jednego z zabitych górników. Wspomniane szkoły, jako jedyne reprezentowały Gliwice.

„Początek naszej sztafety miał miejsce pod Radiostacją skąd biegliśmy ul. Tarnogórską, później ulicą Zwycięstwa w kierunku Rynku i z powrotem na Pl. Piastów, gdzie czekał na nas bus, którym dojechaliśmy przed Kopalnię. Trasę pokonywaliśmy w grupie: 18 uczniów i absolwentów + opiekun. Pięć osób niosło flagi: 2 górnicze i 3 polskie, krzyż ze zdjęciem poległego górnika Andrzeja Pełki oraz transparent. Patrząc na reakcję mieszkańców Gliwic – zrobiliśmy wrażenie. W Katowicach pokonaliśmy symboliczny odcinek wraz z 47 innymi szkołami z województwa śląskiego, pod pomnik „Dziewięciu z Wujka”” – relacjonują uczestnicy.

– Jestem dumna z mojej młodzieży, nie tylko stanęli na wysokości zadania godnie reprezentując szkołę i z należytym szacunkiem oddając hołd poległym, ale również mimo młodego wieku w bardzo dojrzały sposób podeszli do tego wydarzenia. W drodze powrotnej wszyscy jednogłośnie mi powiedzieli: „Za rok też chcemy wziąć udział” i to właśnie jest to, co daje mi motywację do tego, by nadal przybliżać w ten sposób historię powojennej Polski, pokazuje, że warto – mówi Anna Malczewska, nauczycielka.

W biegu wzięło udział 18 uczniów, przedstawiciele IV LO: Wiktoria Bujak, Martyna Stec, Agata Lewandowska, Paulina Maj, Ania Rogala, Wiktoria Jonda, Wiktoria Wieczorek, Paweł Szombierski, Gawaił Grendysov, przedstawiciele Gimnazjum nr 9: Marysia Tomecka, Zuzu Zuzanna Wiktoria, Bartek Stec, Zuzia Niedrygas,Zuzia Świerc, Paula Thiel, Dorota Kuś oraz absolwenci: Kalina Barczyk, Marta Lewandowska.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI