Gliwiczanin zdobył szczyt K2

Drugi, zarazem najtrudniejszy szczyt świata, K2 (8611 m n.p.m.), zdobyli 31 lipca Janusz Gołąb, 46-letni himalaista z Klubu Wysokogórskiego w Gliwicach oraz Marcin Kaczkan z KW Warszawa (lider wyprawy).

W rozpoczętym w nocy z 30 na 31 lipca ataku na szczyt K2 udział brali jeszcze Artur Małek z Tychów i Paweł Michalski z Łodzi. Warunki pogodowe nie sprzyjały alpinistom.

150 metrów od wierzchołka zdecydowali się zawrócić Małek oraz Michalski, wspinaczkę kontynuowali tylko Gołąb i Kaczkan. Obaj zdobyli szczyt, po czym dotarli do obozu IV. Dziś mają zejść do obozu głównego. Ich wyprawa odbywa się w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy i ma umożliwić rozpoznanie góry przed ewentualną wyprawą zimową, K2 jest bowiem drugim, obok Nanga Parbat, niezdobytym jeszcze zimą ośmiotysięcznikiem.

Janusz GOŁĄB (na zdjęciu z wyprawy na Gasherbrum I w środku) wspina się od 1986 r. Jest członkiem legendarnego „Wunder teamu”, który na przełomie wieków dokonał serii wysoko ocenianych wspinaczek o charakterze alpejskim. Były to m.in. zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Zwieńczeniem alpejskich sukcesów było wytyczenie nowej drogi na wielkiej ścianie Kedar Dome w Himalajach Garhwalu. 9 marca 2012 r. Janusz Gołąb wraz z tyszaninem Adamem Bieleckim weszli na szczyt Gasherbrum I (8068 m n.p.m.). W styczniu 2013 r. prestiżowy amerykański serwis explorersweb.com zajmujący się sportami ekstremalnymi uznał ich wyczyn za ważniejszy m.in. od skoku ze stratosfery Feliksa Baumgartnera.
Gołąb jest laureatem prestiżowej nagrody Kolosy. Odznaczony został również Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI