r e k l a m a


Gotowy projekt domu – czy można go modyfikować?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to wygodna, a co więcej tania alternatywa dla projektów indywidualnych wykonywanych na zamówienie. Takie rozwiązania mają jednak swoich przeciwników – najczęściej podkreślają oni, że to budynek powinien być dostosowywany pod wymagania klienta, a nie na odwrót, co teoretycznie ma miejsce przy projektach gotowych. Czy jednak faktycznie gotowy projekt jest nienaruszalny? Nie wszyscy wiedzą, że takie projekty można modyfikować.

Kiedy można modyfikować projekt? Dom jednorodzinny z gotowego projektu

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że w niektórych sytuacjach projekt domu jednorodzinnego nie tyle może być modyfikowany, ile wręcz musi. Wynika to z faktu, że gotowe projekty przygotowuje się w zgodzie z aktualnym prawem budowlanym, przepisami oraz ogólnymi zasadami wiedzy technicznej.

Jednak stawiając dom na konkretnej działce, należy wziąć pod uwagę także inne okoliczności – na przykład lokalne przepisy, klimat czy uwarunkowanie terenu. Jeżeli te odbiegają od ogólnej charakterystyki projektu, należy poddać go modyfikacji i dopasować do wymagań działki, na której dom ma zostać wybudowany. Ten proces nazywamy adaptacją projektu i jest on niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę.

Chcesz zmodyfikować projekt domu z pracowni Domowe Klimaty? To możliwe!

Jednak sam proces adaptacji projektu nie wyczerpuje możliwości modyfikowania budynku. Trzeba jednak pamiętać, że autorem projektu jest oryginalny twórca, a nie architekt adaptujący. To oznacza, że wszelkie modyfikacje i zmiany w projekcie domu powinny zostać zgłoszone twórcy i przez niego zaakceptowane.

Jakie przykładowe modyfikacje można wprowadzić w gotowy projekt? Dom jednorodzinny modyfikuje się na różne sposoby. Zmiany najczęściej polegają na:

  • wykonaniu budynku w wersji lustrzanej;
  • zmianie kąta nachylenia połaci dachowych;
  • zmianie technologii wykonania ścian konstrukcyjnych zewnętrznych lub stropu;
  • zmianie kolorystyki budynku;
  • zmianie materiałów wykończeniowych zewnętrznych i wewnętrznych;
  • zmianie położenia ścianek wewnętrznych, niekonstrukcyjnych oraz drzwi;
  • zmianie ułożenia i rodzaju instalacji elektrycznych czy armatury grzewczej lub sanitarnej.

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje zmian i modyfikacji, które mogą zostać wprowadzone do gotowego projektu. Wiele zależy tu od pracowni, u której kupiono projekt, lub decyzji projektanta głównego.

Zalety gotowych projektów domów jednorodzinnych

Jak widzisz, wbrew powszechnemu przekonaniu, gotowy projekt domu z pracowni Domowe Klimaty lub innego biura jak najbardziej można poddać pewnym modyfikacjom i zmianom, a tym samym, dostosować go bardziej pod własne potrzeby i oczekiwania. Niewątpliwą zaletą gotowych projektów jest też cena, która w zazwyczaj jest nawet kilkukrotnie niższa od ceny projektów wykonywanych na zamówienie.

Jeżeli chcesz kupić gotowy projekt domu jednorodzinnego, zapoznaj się z ofertą domoweklimaty.pl. Z pewnością znajdziesz tam opcję idealną dla siebie i swoich bliskich!


Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI