spot_imgspot_img


Grób powstańca z Gliwic został oznaczony “Tobie Polsko”

Grób powstańca śląskiego ppor. Teodora Kurpana, który znajduje się na cmentarzu Centralnym w Gliwicach, został oznaczony znakiem pamięci “Tobie Polsko”.

Śp. ppor. Teodor Kurpan urodził się 17 sierpnia 1902 r. Podczas II powstania śląskiego uczestniczył w walkach w okolicy Czerwionki, natomiast w czasie III powstania śląskiego był zaszeregowany w I kompanii II batalionu 13 pułku piechoty. Brał wówczas udział w walkach toczonych w Czerwionce, Bierawie, Starym Koźlu, Nowej Wsi oraz Sławęcicach. Należał również do Polskiej Organizacji Wojskowej. Zmarł 1 czerwca 1983 r. Za działalność niepodległościową został odznaczony Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Medalem Niepodległości oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci, opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, rozpoczęła się 5 lipca 2021 – w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego.

Jak mówią organizatorzy, wydarzenie ma na celu uhonorowanie powstańców śląskich, którzy spoczywają na terenie cmentarzy naszego województwa, a także pokazać lokalnym społecznościom groby tych, którzy w latach 1919 – 1921 przelewali krew za powrót Górnego Śląska do Polski. Wytypowane do odznaczenia groby, zostały zgłoszone do IPN w ramach akcji “Powstańcy to wiara, nadzieja i cud. Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia!”.

fot. MZUK Gliwice

Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 x 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI