r e k l a m a

spot_imgspot_img

Historia ciągników rolniczych Ursus

Jeszcze kilka lat temu w Warszawie każdego roku produkowano około 50 tysięcy ciągników rolniczych rocznie. Słynny zakład Ursus był wówczas gigantyczną fabryką, która zatrudniała około 30 tysięcy pracowników. To właśnie w niej powstały pierwsze samochody, czołgi oraz używane do dziś traktory.

Obecnie zakład Ursus jest zamknięty, nie prowadzi się w nim żadnej działalności, a wspomnieniem owocnych lat są ruiny fabryki. Po wyrazistej niegdyś spółce Ursus pozostały jedynie liczne maszyny rolnicze, które nadal wykorzystywane są do pracy w gospodarstwach rolnych. Aktualnie spółka URSUS S.A. to jedyna spółka z dziedziny maszyn i urządzeń dla rolnictwa notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Spółka Ursus kiedyś

Historia Ursusa rozpoczyna się do spotkania siedmiu mężczyzn w 1893 roku: Ludwik Rossman, Kazimierz Matecki, Emil Schőnfeld, Stanisław Rostkowski, Aleksander Radzikowski, Karol Strassburger i Ludwik Fiałkowski, którzy postanowili zbudować fabrykę. W fabryce początkowo mieli zamiar produkować silniki. Pierwszą nazwą zakładu było ,,Towarzystwo Udziałowe Specjalnej Fabryki Armatur’’ zaś symbolem „P7P”, czyli „Posag 7 Panien” (posagi, które miały zostać przeznaczone dla córek uprzednio wymienionych 7 Panów). W roku 1902 roku zmieniono nazwę fabryki na Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów URSUS, wówczas znak P7P zastąpiono nazwą handlową URSUS. Zakład rozwijał się niezwykle szybko, dlatego jego nazwą określono dzielnicę Warszawy. Zaczęto produkować średnioprężne silniki dwu- i czterosuwowe z zapłonem od gruszy żarowej, zasilane ciężkim paliwem i spirytusem, a także pierwsze lokomobile – przewoźne silniki dla rolnictwa. W kolejnych latach powstały pierwsze prototypy ciągników rolniczych, aż do roku 1922, kiedy to pojawił się seryjny Ursus. W 1929 roku rozpoczęto produkcję Ursusa typu A, opartego na licencji włoskiego SPA 25C Polonia. Następne lata przyniosły przejęcie ZM URSUS Spółka Akcyjna przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a w następstwie doszło do upaństwowienia i włączono do Państwowych Zakładów Inżynierii (PZInż). URSUS nadal działał, produkując m.in. silniki stacjonarne dla rolnictwa, spalinowe generatory prądu i wyposażenie dla wojska polskiego oraz motocykle „Sokół” i samochody.

W czasie drugiej wojny światowej zakłady URSUS zostały nieco ograbione. W 1944 roku Niemcy wywieźli sprzęt oraz część załogi, a teren fabryki został obsadzony posterunkami wojskowymi i zaminowany. Czasy powojennie przyniosły na świat między innymi: Ursusa-C45 i Ursusa C-451. Od roku 1948 zmieniono nazwę na Zakłady Mechaniczne URSUS i prowadzono produkcję ciągnika Ursus C-325, a następnie jego kolejne wersje C-328, C-330 i C-335 produkowano, aż do końca 1994 roku.

W 1961 Ursus przyjął produkcję Zetora 4011 o mocy 42 KM i oznaczył go Ursus C-4011. W latach kolejnych doszło do modernizacji i powstały słynny do dziś model Ursus C-360 (tzw.: „sześćdziesiątka”). W 1972 powstało Zrzeszenie Przemysłu Ciągnikowego URSUS, a już w 1991 doszło do jego podziału. W tym momencie powstały Zakłady Przemysłu Ciągnikowego Ursus, a w latach 1988-2003 przeprowadzono ogromną restrukturyzację, której skutkiem było powstanie ZPC URSUS S.A. z dziewięcioma filiami w różnych miastach.

Spółka Ursus aktualnie

Po roku 2003 dochodziło do kolejnych przekształceń, które doprowadziły Fabrykę Ciągników URSUS S.A. i Lubuskie Zakłady Mechaniczne Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim do nowego przedsiębiorstwa URSUS Sp. z o.o.  W roku 2011 doszło do połączenia spółki URSUS ze spółką POL-MOT Warfarma S.A. i przeniesiono produkcję ciągników rolniczych do Lublina.

Ciągniki Ursus doceniane są za prostą konstrukcję, niskie zużycie paliwa, ponadczasowy wygląd (przywiązanie do tradycji) oraz możliwość szybkiej naprawy. Odznaczają się wieloma zaletami, dlatego też od wielu lat są chętnie używanymi maszynami rolniczymi. Obecnie ciągniki oraz części do Ursusa zakupić można w wielu zakładach i firmach, działających stacjonarnie, jak również internetowo. Świetnym przykładem jest między innymi sklep TwojaZagroda.pl, czyli oficjalny dealer maszyn rolniczych oraz części do Ursusa. Zajmuje się sprzedażą tylko i wyłącznie oryginalnych części, dzięki temu doceniany jest przez rolników stawiających na jakość i wybierających rozsądne rozwiązania.

W sklepie TwojaZagroda.pl zakupić można przeróżne urządzenia, narzędzia i akcesoria wykorzystywane w rolnictwie, ogrodnictwie i sadownictwie. Bez problemu w asortymencie znajdziemy oryginalne części do Ursusa i ciągników Zetor z różnorakich modeli np. Ursus C-380, czy też Ursus C-382. Oprócz tego sklep oferuje części elektryczne, narzędzia ogrodnicze, nawozy, folie, oleje, smary i wiele różnych akcesoriów pomocnych przy wykonywaniu obowiązków rolniczych.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI