r e k l a m a
spot_imgspot_img

Hospicjum czeka rozbudowa

Modernizacja Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach coraz bliżej. Architekci z gliwickiej Pracowni Architektonicznej Jerzy Witeczek przygotowali makietę budynku.

Rozbudowa obiektu rozpocznie się na początku 2017 r. Prace poprzedzające przebudowę gliwickiego hospicjum idą pełną parą. Projekt i makieta obiektu przy ul. Daszyńskiego 29 są już gotowe, teraz zarząd placówki wybierze firmę budowlaną, która zrealizuje inwestycję. Prace ruszą na początku 2017 r.
– Bardzo się cieszymy, że hospicjum zostanie zmodernizowane. Dzięki tej inwestycji na lepsze zmienią się warunki leczenia i opieki nad podopiecznymi hospicjum. Przede wszystkim zostanie wybudowany trzeci budynek. Połączy on dwa już istniejące. Na powierzchni łącznie około 1800 m2 znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, magazyny, zaplecza socjalne oraz serwerownia – wylicza dr Artur Pakosz, dyrektor Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb chorych i będzie spełniał wymogi stawiane oddziałom opieki paliatywnej.
– Zwiększy się standard pracy naszych pracowników i wolontariuszy, przede wszystkim jednak podniesie się jakość opieki nad chorymi. Oddział medycyny paliatywnej zostanie przeniesiony na pierwsze piętro i w całości będzie usytuowany na jednym poziomie. Warunki będą komfortowe, chorzy będą przebywać na jednym piętrze, bez konieczności przemieszczania się między piętrami. To ułatwi codzienne życie pacjentów i pracę personelu hospicjum. W ramach oddziału medycyny paliatywnej stworzymy sale rehabilitacji i terapii zajęciowej, aby nasi podopieczni jak najdłużej mogli zachować sprawność. Będą mieli do dyspozycji pokoje 1 i 2-osobowe. Będzie tez więcej łóżek dla chorych. Obecnie mamy 24 łóżka, po remoncie znajdzie się miejsce dla 30 – powiedział „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu” dyrektor Pakosz.

W nowym budynku powstanie też sala dydaktyczna dla studentów oraz szatnie i pokoje socjalne dla wolontariuszy. Nowy obiekt będzie klimatyzowany. Przy hospicjum powstanie też poradnia lekarza rodzinnego.

– Poradnia będzie dostępna dla każdego mieszkańca. Będzie działała w ramach kontraktu z NFZ. Podobnie jak w przypadku hospicjum, usługi poradni będą bezpłatne – mówi Artur Pakosz.

Koszt inwestycji oszacowano na około 4,5 mln zł. – Pragniemy sfinansować rozbudowę hospicjum w oparciu o środki pochodzące z 1% podatku dochodowego, które corocznie spływają na konto naszego stowarzyszenia, darowizn od osób indywidualnych i prawnych. Obecnie analizujemy możliwość pozyskania środków z Unii Europejskiej. Uzyskaliśmy pozytywną odpowiedź w sprawie ich pozyskania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Obecnie jesteśmy w stanie sfinansować ok. 40-50% inwestycji ze środków własnych. Niebawem uruchomiona zostanie strona www.budujemyhospicjum.pl, na której znajdą się wszystkie niezbędne informacji dotyczące rozbudowy i modernizacji hospicjum oraz stan zaawansowania robót. Za pośrednictwem witryny będzie można dokonywać wpłat na ten cel – mówi dyrektor Pakosz. Według wstępnego planu całość ma być gotowa pod koniec 2018 r.

MSI

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI