r e k l a m a


Innowacyjne oświetlenie ulic w Gliwicach. Oszczędności i porządek

Kolejne ulice w centrum Gliwic zyskają nowe oświetlenie.

W najbliższym czasie nowoczesne światło pojawi się wzdłuż ul. Wrocławskiej, Częstochowskiej, Strzody, Wyszyńskiego i na placu Piłsudskiego, a następnie na ul. Bojkowskiej, Kopalnianej, Rybnickiej, Tarnogórskiej i Dworcowej.

Te działania to realizacja kolejnego etapu Gliwickiego Masterplanu porządkującego miejskie iluminacje.

– Masterplan zakłada uporządkowanie oświetlenia miejskiego. Na obrzeżach ma być ono jaśniejsze i wyznaczać szlaki komunikacyjne, w ścisłym centrum cieplejsze, niemal pomarańczowe. Oświetlenie na pl. Piłsudskiego i na ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, które znajduje się w pobliżu Starówki, będzie miało podobną, ciepłą barwę jak na ul. Zwycięstwa. Nieco inny efekt będzie natomiast na ul. Strzody – tam światło będzie nieco bardziej chłodne, tak jak na ul. Akademickiej – wyjaśnia Kamila Ferenc z Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Po zakończeniu tego etapu rozpocznie się modernizacja oświetlenia przy ul. Bojkowskiej (na odcinku od ul. Pszczyńskiej do ul. Kopalnianej), Kopalnianej, Rybnickiej (na odcinku od ul. Nowy Świat do ul. Bardowskiego), Tarnogórskiej i Dworcowej. Cały projekt zostanie zrealizowany do 2019 r. za ponad 14 mln zł, przy ponad 4 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

Przetargi na modernizację oświetlenia ul. Wrocławskiej, Częstochowskiej Strzody, Wyszyńskiego i placu Piłsudskiego zostały już ogłoszone. Prace rozpoczną się we wrześniu tego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinny zakończyć się w listopadzie tego roku.

Masterplan to innowacyjne przedsięwzięcie polegające na wykorzystaniu światła w przestrzeni miejskiej i pierwszy w Polsce projekt kompleksowego oświetlenia całego miasta.

Jedną z zalet systemu będą mniejsze wydatki na energię i oszczędność w eksploatacji urządzeń oświetleniowych.

Przykładowo – po zainstalowaniu nowego oświetlenia na ul. Pszczyńskiej wydatki na zużycie energii elektrycznej zmalały o około 30 tys. zł rocznie. Lampy nadadzą również nowego charakteru i uroku gliwickim ulicom, ułatwią orientację i czytelność przestrzeni publicznej.

Pierwsze prace rozpoczęły się w 2013 r. kiedy zmodernizowano oświetlenie na ul. Pszczyńskiej (165 latarni). W 2016 r. klimatyczne oświetlenie zyskała ul. Zwycięstwa (57 słupów ze 106 oprawami ze źródłami LED i 8 sodowymi oraz 46 naświetlaczy podkreślających urok okolicznych kamienic). Zgodnie z wytycznymi Masterplanu wykonano też prace na ul. Akademickiej (od ul. Wrocławskiej do ul. Marii Skłodowskiej-Curie), ul. Bolesława Krzywoustego, ul. Marii Curie-Skłodowskiej (na odcinku od Ronda Akademickiego do ul. Akademickiej), DTŚ G2 trasa główna, ul. Św. Barbary, Dolnych Wałów przy poczcie, na rondzie Pańczyka (ul. Kosów). Ostatnio oddano do użytku mieszkańców oświetlenie ul. Akademickiej na odcinku od ul. Skłodowskiej-Curie do ul. Panewnickiej, ul. Kujawskiej, ul. Panewnickiej zapewniając nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie wokół Hali Gliwice. Na zlecenie Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych budowane jest oświetlenie w Parku Chrobrego przylegającego do Osi Politechniki. Również tam oświetlenie jest budowane zgodnie z wytycznymi Masterplanu. W tym roku, oprócz wymiany oświetlenia na osi Politechniki realizowana jest przebudowa oświetlenia na ul. Wrocławskiej oraz na ul. Częstochowskiej (przetargi już zostały ogłoszone).

– Jesteśmy w trakcie prac związanych z wymianą oświetlenia poza centrum miasta: na ul. Poezji, ul. Kosmonautów, ul. Puszkina i ul. Kolberga. Inwestycję realizuje Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach, Zarząd Dróg Miejskich, Miejski Zarząd Usług Komunalnych oraz DTŚ SA. – tłumaczy Roksana Burzak, zastępca naczelnika Wydziału PU Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bleblok
bleblok
6 lat temu

Za ciemno.

centralista
centralista
6 lat temu

Fajnie, fajnie, ale po co latarnie w Parku Chrobrego?

użytkownik parku
użytkownik parku
6 lat temu
Reply to  centralista

Pomyśl

Kazimierz
Kazimierz
6 lat temu

proszę o nie wyłączanie oświetlenia ulic przed świtem. Dzisiaj 3.09.2017 jadąc do pracy o godz. ~6:20 na ulicy Andersa wyłączone było oświetlenie. Przy zupełnych ciemnościach i intensywnych opadach deszczu zobaczenie kogokolwiek na przejściach dla pieszych,zwłaszcza wychodzącego zza jadącego naprzeciw samochodu przy dość sporym ruchu graniczyło z cudem (zwłaszcza przy ciemnych ubraniach pieszych). Dlatego apeluję o nie robienie głupich oszczędności bo to jest naprawdę niebezpieczne.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI