r e k l a m a


Internet światłowodowy – Gliwice z ogromnymi możliwościami! Jak znaleźć ofertę dla siebie?

Biorąc pod uwagę współczesne oferty internetu stacjonarnego, na pierwszym miejscu podium zdecydowanie znajduje się internet światłowodowy. Gliwice także mają do niego dostęp, dzięki czemu można korzystać z łącza o stabilności i przepustowości na takich poziomach, jakich dotąd nigdy jeszcze nie było! Co to dokładnie oznacza? Czym charakteryzuje się światłowód, czym jego praca różni się od internetu radiowego i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej oferty? Wyjaśniamy!

Internet światłowodowy – co warto wiedzieć?

Technologia światłowodu została wynaleziona kilkadziesiąt lat temu. W celach komunikacyjnych początkowo wykorzystywali ją wojskowi, lecz dziś nie ma już w zasadzie żadnych ograniczeń – każdy z nas może korzystać z jej możliwości. A te są ogromne!

Światłowód to nic innego jak przewód, który zrobiony jest m.in. z włókna szklanego. Składa się z wielu warstw, które chronią samo sedno – rdzeń. To właśnie w nim przepływa fala świetlna, która jest nośnikiem transmitowanych danych. Po pierwsze, owe fale świetlne są o wiele szybsze niż fale radiowe. Przepustowość, jaką osiąga internet światłowodowy, znacznie więc przewyższa prędkość przesyłania danych za pomocą popularnego wcześniej internetu radiowego. Maksymalnie można bowiem pobierać dane nawet z prędkością do 1 Gb/s, co w przypadku innych technologii jest absolutnie poza zasięgiem.

Po drugie, każdy zapewne ma za sobą doświadczenie mierzenia się z zakłóceniami, do których dochodzi w czasie burzy czy wichury – tak, w przypadku internetu radiowego jest to jak najbardziej możliwe. Jeśli jednak chodzi o opisywany tu internet światłowodowy, w jego przypadku nie ma takich obaw. Jest on odporny na działania różnego rodzaju zjawisk pogodowych. Co więcej, nie traci też swojej prędkości w momencie, gdy z danego łącza zaczynają korzystać kolejne i kolejne osoby – niestety, połączenie radiowe zwykle po zwiększeniu obciążenia traciło na jakości.

Co więcej, światłowód to technologia o wysokim profilu bezpieczeństwa. Przewody nie nagrzewają się i nie iskrzą, co znacznie zmniejsza ryzyko np. pożaru. Nie emitują też promieniowania elektromagnetycznego, dzięki czemu i w tym zakresie nie stanowią zagrożenia dla funkcjonowania i zdrowia jednostek.

Jak wybrać ofertę internetu światłowodowego w Gliwicach?

Jeśli chodzi o internet światłowodowy, Gliwice jak najbardziej mogą z niego korzystać i trzeba przyznać, że tego typu rozwiązanie coraz bardziej zyskuje na popularności. Nic dziwnego, w końcu internet jest nam dziś niezbędny nie tylko do poszukiwania rozrywki, lecz także pracy online, załatwiania spraw urzędowych, płacenia rachunków czy łączenia się na wideokonferencje z rozmówcami nawet z innych kontynentów. Nie ma więc innej opcji: po prostu musi działać stabilnie i szybko.

Czy jednak każdy potrzebuje takiej samej przepustowości łącza? Niekoniecznie, zupełnie inne wymagania ma bowiem osoba, która codziennie wysyła i pobiera setki gigabajtów danych, a odmienne „przeciętny” użytkownik internetu. Ten korzysta z niego głównie po to, by buszować po sieci, grać w podstawowe gry czy oglądać filmy i seriale za pośrednictwem serwisów streamingowych.

Tak, to właśnie poziom przepustowości jest kluczowym kryterium, które warto rozpatrzyć przed wyborem konkretnej oferty. A jest w czym wybierać – przykładowo w Play dostępne są aż trzy różne alternatywne propozycje. Można zdecydować się na internet światłowodowy o poziomie pobierania danych:

  • do 1 Gb/s – opcja dla najbardziej wymagających, ponieważ szybszego internetu stacjonarnego po prostu nie ma! Świetnie sprawdzi się zatem np. w przypadku osób, które pracują jako graficy, montażyści czy muzycy, każdego dnia przesyłając ogromne liczby plików. Tego typu internet światłowodowy pozwoli też płynnie grać w nawet najbardziej skomplikowane gry online, a także oglądać produkcje w doskonałej jakości 4K – i to na wielu nośnikach jednocześnie;
  • do 600 Mb/s – a czy w tym przypadku trzeba brać pod uwagę jakieś ograniczenia? W zasadzie… nie! Różnicę mogą odczuć osoby, które faktycznie potrzebują internetu do bardzo profesjonalnych celów. Każdy inny użytkownik nie powinien w ogóle zauważyć, że przepustowość jest jakkolwiek słabsza niż w najwyższej ofercie;
  • do 300 Mb/s – najmniejsza przepustowość oznacza najsłabszą opcję? Niekoniecznie! Dla „przeciętnej” osoby będzie to i tak znakomita prędkość. Jeśli nie pracuje ona na skomplikowanych, profesjonalnych programach online, do każdych innych celów 300 Mb/s będzie wystarczające. Co więcej, tego typu oferta jest najtańsza – jeżeli więc i tak nie uda się wykorzystać pełni mocy bardziej zaawansowanych propozycji, po co przepłacać?

Co istotne, należy też wiedzieć, że nie każdy router sprosta prędkości internetu światłowodowego. W Play wszystkie oferty zawierają w sobie zatem także odpowiedni modem, który jest dopasowany do parametrów tego typu technologii – bo internet światłowodowy w Gliwicach może być na naprawdę najwyższym poziomie!

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI