r e k l a m a
spot_imgspot_img

Internet ułatwia życie Polakom – w jaki sposób?

Z badania CBOS „Korzystanie z internetu” wynika, że 69 proc. dorosłych Polaków korzysta z niego przynajmniej raz w tygodniu. Internet pozwala nam nie tylko na utrzymywanie kontaktów towarzyskich, szybkie porozumiewanie się ze sobą czy aktywne uczestnictwo w ważnych dla nas dyskusjach, ale także na zakupy online i na załatwianie spraw urzędowych. Bez wątpienia ułatwia Polakom życie i to na wiele różnych sposobów. Jakich?

Zasięg internetu wciąż rośnie

CBOS regularnie prowadzi badania dotyczące zasięgu i sposobu korzystania z internetu. Jeszcze w maju 2018 roku z sieci korzystało 66 proc. Polaków, dziś jest to już 69 proc, czyli o 3 punkty procentowe więcej. Młodzi ludzie częściej logują się do sieci niż osoby starsze, w wieku powyżej 55 lat. Internet jest powszechny wśród respondentów w wieku od 18 do 24 lat i od 25 do 34 lat. Z sieci korzysta również większość badanych w wieku 35-44 lat oraz trzy czwarte osób w wieku od 45 do 54 lat.

W sierpniu 2019 roku PBI podało, że w drugim wakacyjnym miesiącu, za pośrednictwem komputerów osobistych i laptopów, z siecią połączyło się 21,8 mln internautów, a 24,7 mln wykorzystywało do tego celu urządzenia mobilne, przy czym 24,3 mln internautów posługiwało się przy tej okazji smartfonem, a 3,5 mln – tabletami. W sierpniu tego roku korzystało z internetu 28 mln Polaków – po równo 14 mln kobiet i 14 mln mężczyzn, którzy łącznie wygenerowali 48,6 mld odsłon.

Nieco inne statystyki prezentuje Ministerstwo Cyfryzacji, według którego w lipcu 2019 roku 80 proc. Polaków korzystało z internetu, a blisko 90 proc. z nich stwierdziło, że ułatwia on codzienne życie.

Do czego wykorzystujemy internet?

Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że z sieci korzysta 84 proc. Polaków, a 86 proc. z nich ma dostęp do mobilnego internetu. Nic więc dziwnego w tym, że 61 proc. z nas łącząc się z internetem najczęściej korzysta ze smartfona. Najpopularniejsze aplikacje to te związane z:

  •       komunikacją – 74 proc. korzystających,
  •       lokalizacją – 73 proc. korzystających,
  •       treściami wideo – 71 proc. korzystających.

Z badań CBOS wynika, że w Polsce wśród najczęściej wymienianych aktywności w internecie znalazły się kolejno: zakupy online, prowadzenie stron WWW i blogów oraz korzystanie z serwisów społecznościowych. Ponad połowa Polaków (dokładnie 57 proc.) robiła już zakupy przez internet, a 29 proc. sprzedawało coś za pośrednictwem tego kanału komunikacji. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wyraźnie wzrosło zainteresowanie zakupami i sprzedażą online. W taki sposób kupuje już ponad 80 proc. internautów. Stanowią oni wspomniane 57 proc. ogółu dorosłych w polskim społeczeństwie.

Polacy korzystają z sieci przy okazji zarządzania swoimi finansami na kontach bankowych (za pomocą bankowości elektronicznej), pobierają z sieci programy, muzykę czy filmy, a także pozyskują wszelkiego rodzaju dane.

Internet narzędziem ułatwiającym życie

Niemal 9 na 10 respondentów w badaniach rządowych Ministerstwa Cyfryzacji odpowiedziało, że internet po prostu ułatwia im życie. Dzięki niemu mogą o wiele łatwiej komunikować się z innymi ludźmi, korzystać z usług bankowych, uzyskiwać dostęp do najnowszych wiadomości oraz usług edukacyjnych. Około 70 proc. polskich internautów, o ile jest to możliwe, wszystkie sprawy, w tym te urzędowe, załatwia online.

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez internetu, choć jednocześnie 77 proc. badanych w rządowym raporcie „E-Polacy” przyznaje, że sieć to „pożeracz czasu”. Polacy mają nadzieję, że w przyszłości będą wprowadzone powszechnie elektroniczne zapisy do lekarzy.

W polskich domach używamy internetu stacjonarnego, w parze z routerem Wi-Fi. Dzięki upowszechnianiu się światłowodów, np. światłowodowego internetu UPC, znacznie wzrosła prędkość internetu. Warto dodać, że Polacy (zwłaszcza na obszarach wiejskich) chętnie korzystają również z internetu mobilnego.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI