Fakt, że w danym roku płacimy za ubezpieczenie OC daną kwotę nie oznacza, iż w kolejnym zapłacimy mniej. Historia ubezpieczenia może działać na naszą korzyść lub niekorzyść. Dlaczego tak to wygląda? Kiedy można liczyć na to, że kolejne lata posiadania polisy OC poskutkują niższą opłatą za ochronę?
Historia przebiegu OC – co oznacza?
Bardzo duże znaczenie przy wyliczaniu składki za OC ma historia przebiegu ubezpieczenia danego kierowcy. Jeśli o zawarcie umowy ubiega się posiadacz pojazdu, który pierwszy raz kupuje ubezpieczenie dla swojego auta, to nie wiadomo tak naprawdę, czy nie będzie powodować szkód. Otrzymuje wtedy cenę bazową, która opiera się na statystycznych przewidywaniach. Oczywiście nie sposób przewidzieć z dokładnością, jak będzie wyglądała jego przyszłość i czy spowoduje zdarzenia szkodowe. Natomiast kiedy dostępna jest historia ubezpieczenia posiadacza pojazdu z kilku lat, to na podstawie tych informacji można wyciągnąć wnioski na jego temat. Młodzi kierowcy, którzy ubezpieczają pierwsze auto, muszą się liczyć z tym, że ich ubezpieczenie samochodu OC będzie droższe, niż gdyby mieli kilka lat doświadczenia i jeździli w tym czasie bezszkodowo.
Sam fakt, że ubezpieczający auto ma uprawnienia do kierowania pojazdami od lat, nie musi rzutować na obniżenie składki na OC. Wszystko zależy od tego, jaka jest historia przebiegu jego ochrony. Jeśli w poprzednich latach powodował on szkody, to takie doświadczenia nie mogą pozytywnie wpłynąć na cenę za OC jego pojazdu. Jeśli jednak nie był on sprawcą takich zdarzeń, a dokładnie – z jego polisy nie były wypłacane odszkodowania, to wówczas może on liczyć na duże zniżki OC. Niektórzy sprawcy drobnych szkód decydują się na ich naprawienie z własnej kieszeni, aby nie powodować tym zdarzeniem podwyższenia składki na ubezpieczenie.
Jeśli dany posiadacz pojazdu odpowiada za wiele szkód, to może mu zostać zaproponowana dość wysoka cena za OC.
Nie zawsze dobra historia przebiegu ubezpieczenia będzie oznaczać, że w kolejnym roku na pewno zapłacimy mniej za ochronę. Należy pamiętać, że wpływ na składkę mają również inne czynniki, m.in. rodzaj pojazdu. Możliwe, że cena za OC zwiększy się też ze względu na inne aspekty np.: wprowadzenie podwyższonych sum gwarancyjnych w ustawie. Realną składkę wyliczy dla nas kalkulator ubezpieczeniowy, który znajdziemy na stronie UNIQA i jest to najlepszy sposób na sprawdzenie, ile będzie kosztować ochrona.
Jak sprawdzić przebieg ubezpieczenia OC?
Posiadacze pojazdów, którzy chcą zweryfikować swoją historię przebiegu ubezpieczenia OC, mogą to zrobić, korzystając z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Można tam znaleźć informacje o wykupionych ubezpieczeniach OC i AC, szkodach i wypłaconych odszkodowaniach. Wystarczy założyć konto na portalu ufg.pl i zalogować się na stronie. W menu znajdziemy pozycję „Przebieg ubezpieczeń OC i AC”. Należy kliknąć „Wniosek o udostępnienie informacji o przebiegu ubezpieczeń komunikacyjnych posiadacza pojazdów mechanicznych” i wybrać, które ubezpieczenia nas interesują. Po naciśnięciu „Wyślij” odpowiedź zostanie automatycznie wygenerowana. Na liście znajdziemy dane dotyczące tego, z jakimi ubezpieczycielami mieliśmy zawartą umowę, w jakich okresach i ile w tym czasie spowodowaliśmy szkód. Będą widnieć tam również zapisy na temat wysokości przyznanych odszkodowań. Na dole strony dostępna jest opcja „Pobierz PDF”, którą możemy kliknąć, jeśli chcemy ten dokument komuś okazać.
Ze strony UFG możemy uzyskać wiele innych istotnych informacji o karach za brak OC, regresach, czy pojazd sprawcy lub pojazd, który chcemy kupić ma aktywną polisę OC i w jakim zakładzie ubezpieczeń została ona zawarta.