r e k l a m a


Jak zredukować punkty karne?

Od 17 września 2023 roku punkty karne ponownie kasują się po roku od dnia opłacenia mandatu, a Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego ponownie organizują kursy redukujące 6 najstarszych punktów karnych. Kierowca naruszający przepisy ruchu drogowego, czyli taki który otrzymał punkty karne, może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego realizacja spowoduje zmniejszenie liczby punktów karnych o sześć.

Z tytułu odbytego szkolenia liczba punktów nie może być większa od liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego przed odbyciem szkolenia. Zasada ta nie dotyczy wszystkich kierowców.

Kierowcy w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, możliwość odbycia szkolenia nie przysługuje. Kierowca „młody”, czyli będący w okresie jednego roku od dnia wydania prawa jazdy po raz pierwszy, nie może przekroczyć 20 punktów karnych. Jeżeli otrzyma punktów więcej, to zostaje mu cofnięte uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi, co oznacza, że od początku musi odbyć szkolenie w Ośrodku Szkolenia Kierowców i zdać egzamin państwowy na prawo jazdy.

Jakie są więc limity?
– 20 punktów karnych – dla kierowców z prawem jazdy poniżej roku.
– 24 punkty karne – dla pozostałych kierowców.

Szkolenie o którym mowa ma formę 8-godzinnego wykładu oraz ćwiczeń praktycznych. Program tego jednodniowego szkolenia obejmować będzie takie zagadnienia jak:
– przepisy oraz zasady ruchu drogowego;
– przyczyny i skutki wypadków drogowych w Polsce;
– prawne i społeczne skutki wypadków drogowych;
– zapobieganie wypadkom oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Na każdy z tych tematów przeznaczono dwie godziny lekcyjne, a wykładowca może posługiwać się prezentacjami i filmami.

Każdy uczestnik szkolenia musi zaliczyć także ćwiczenie praktyczne polegające na awaryjnym hamowaniu przy prędkości między 30 a 50 km/h.

Czyli:
– odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów przekroczyła 24:
– odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia punktów, za które nałożono w drodze mandatu karnego grzywnę, jeżeli do dnia przedstawienia zaświadczenia nie została ona uiszczona.

Gdzie i jak można sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych?
https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
8 miesięcy temu

jak w piosence, paranoja w Polsce.
Nie tak dawno temu się wykupowało punkty a teraz fikcyjne szkolenia.

Co można sądzić o organach Policji jeśli zmienili tylko nazwę z Milicji oraz dalej rozwijają się na wstecznym systemie?

Tyle dobrze że zaprzestali strzelać do normalnych ludzi w większych skupiskach.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI