Rasy psów długowłosych są szczególnie trudne w pielęgnacji, a ich szata potrafi być bardzo wymagająca. Owczarki szkockie collie, maltańczyki czy jamniki długowłose wyglądają pięknie tylko wtedy, gdy są zadbane. O czym nie zapomnieć, planując regularną pielęgnację czworonoga i – co najważniejsze – jaki szampon wybrać, żeby jego sierść zawsze była sypka i lśniąca?
Pielęgnacja psów długowłosych
Psy długowłose często wymagają codziennego szczotkowania odpowiednią szczotką, a czasem to nie wystarczy i konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego groomera. W większości przypadków domowa pielęgnacja jest jednak w stanie utrzymać sierść pupila w dobrej kondycji, zwłaszcza jeżeli wybierzemy dobry szampon. Co składa się na regularne zabiegi upiększające?
- Czesanie
Najważniejszy jest wybór odpowiedniej szczotki. Psy z prostą, gładką sierścią (jak u jamników długowłosych) najlepiej czesać metalowym grzebieniem. Z kolei u psów z dużą ilością podszerstka (np. szpic miniaturowy) dobrze sprawdzą się zgrzebła. W przypadku trudności przy rozczesywaniu warto zastosować odżywki w sprayu, które pomogą rozplątać niesforną sierść.
- Kąpiel i wybór szamponu
Kąpiel pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, pielęgnuje skórę i pomaga w utrzymaniu lśniącej sierści. Szampon dla psów długowłosych powinien mieć prosty skład. Najlepiej, jeśli nie będzie zawierał barwników czy drażniących środków zapachowych. Po kąpieli warto nałożyć na kilka minut odżywkę, która dodatkowo zmiękczy włos. Wybierając szampon dla psów długowłosych, kierujmy się strukturą włosa, jego kolorem oraz kondycją. W przypadku psów z białą sierścią (jak u maltańczyka) najlepiej zdecydować się na produkt o właściwościach wybielających.
Psy należy kąpać w zależności od potrzeb – na pewno nie codziennie, ponieważ w ten sposób zaburza się naturalną barierę ochronną skóry i sierści. Jeśli pupil wytarza się w czymś nieprzyjemnym, możemy wykąpać go w mocniejszym szamponie np. o ziołowym zapachu. Pomoże to pozbyć się niechcianego zapachu. „Standardowe” kąpiele powinny być przeprowadzane co kilka tygodni, w łagodnym szamponie dostosowanym do skóry i sierści czworonoga.
- Dieta
Surowe jajko, siemię lniane, olej i zmielone skorupki jajek to naturalne suplementy, które sprawią, że okrywa włosowa pupila będzie sypka oraz lśniąca. Codzienna dieta powinna być bogata w witaminy i składniki mineralne. W przypadku podawania mniej wartościowej karmy konieczna jest dodatkowa suplementacja. Utrzymanie sierści w dobrej kondycji wymaga przestrzegania zasad prawidłowego żywienia czworonogów. Regularnie należy także kontrolować stan skóry – to od niej zależy wygląd sierści.
Jak dodatkowo zadbać o psa długowłosego?
Niektóre zabiegi pielęgnacyjne nie różnią się niczym od tych, którym są poddawane psy innych ras. Raz w tygodniu warto wyczyścić psu uszy za pomocą specjalnego preparatu. W tym celu należy wlać odrobinę specyfiku do ucha i rozprowadzić, masując małżowinę uszną. Nie wolno używać wacików ani patyczków – psie ucho oczyści się samoistnie. Poza tym w przypadku psów, które mają tendencję do ropienia oczu, raz na jakiś czas trzeba je przemywać, w celu usunięcia wydzieliny. Do tego zabiegu najlepiej użyć wacika nasączonego czystą wodą.
Sprawdź także: Sucha karma dla psa Ranking produktów.
Materiał partnera