r e k l a m a


Jakość powietrza Katowice – dlaczego w tym mieście jest smog?

Katowice to duże, przemysłowe miasto, które intensywnie się rozwija. Jest siedzibą władz województwa śląskiego, a także jednym z największych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Niestety, w Katowicach, podobnie jak w wielu innych miastach na Śląsku, występuje ogromny problem ze smogiem. Głównie zanieczyszczone powietrze w tym mieście występuje zimą, ale nie tylko. Dzisiejszy artykuł poświęcamy tematyce jakości powietrza w Katowicach i tego, jak monitorować występowanie smogu. Zapraszamy do lektury!

Przyczyny powstawania smogu w Katowicach

Jeśli chodzi o jakość powietrza Katowice, to niestety podobnie jak Kraków czy Wrocław, często są to alarmujące poziomy zanieczyszczenia. W Katowicach, podobnie jak w innych większych miastach, jedną z przyczyn smogu będzie np. emisja spalin samochodowych. Dodatkowo, w Katowicach wiele osób wciąż pali w piecach niskiej jakości węglem, co przyczynia się do tzw. niskiej emisji, która zawiesza się w powietrzu. 

 

Specyficzną kwestią w Katowicach są także dymy z fabryk i zakładów przemysłowych. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Katowice to miasto z bardzo rozwiniętym sektorem przemysłowym. Niestety skutkiem ubocznym będzie tutaj emisja dymów, wraz z którymi do powietrza dostają się rakotwórcze związki chemiczne.

Gdzie sprawdzać jakość powietrza w Katowicach?

Z uwagi na szereg poważnych zagrożeń, jakie niesie ze sobą smog, należy stale monitorować jakość powietrza w Katowicach i w miarę możliwości unikać wychodzenia na zewnątrz, gdy sytuacja będzie najgorsza. Gdzie można sprawdzić jakość powietrza Katowice

 

Jedną z możliwości jest sprawdzanie mapy smogowej w internecie. Dla osób, które częściej korzystają z telefonu niż z komputera, praktycznym rozwiązaniem będzie aplikacja mobilna Airly, gdzie w czasie rzeczywistym sprawdzisz poziom smogu w twojej okolicy w Katowicach. Jeśli zależy ci na jak największej dokładności, możesz także sam zamontować swój własny czujnik smogowy.

Potencjalne konsekwencje zdrowotne dla mieszkańców

Smog niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych dla osób, które oddychają zanieczyszczonym powietrzem na co dzień. Nawet nasze zwierzęta domowe mogą mieć problemy ze zdrowiem z tego powodu. Złe samopoczucie, ból głowy i ospałość to jedne z łagodniejszych konsekwencji, jakie mogą nas spotkać. 

Zanieczyszczenie powietrza przede wszystkim jest bardzo szkodliwe dla naszych dróg oddechowych. Może powodować choroby płuc, astmę, a także objawy alergiczne, jak udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najdrobniejsze cząsteczki pyłów zawieszonych w powietrzu przenikają do naszego krwiobiegu, a to z kolei może doprowadzić do nadciśnienia, a także może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

 

Na smog najbardziej narażone są dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze, dlatego ważne jest to, aby sprawdzać jakość powietrza w Katowicach. Jeśli normy są przekroczone np. o 100% lub więcej, lepiej unikać spacerów czy wietrzenia mieszkania w tym okresie.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI