r e k l a m a


Jedno miasto, dwa pokolenia

Gliwiccy uczniowie i studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gliwicach zobaczyli Kraków oczami dwóch pokoleń.

Jest to kontynuacja programu „Tutor dla Seniora”, finansowanego w ramach dotacji miasta Gliwice na konkurs „turystyka i krajoznastwo”. Celem wizyty była aktywna integracja gliwickiej młodzieży oraz seniorów dla wspólnych działań w przyszłości, poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk z innowacyjnymi instytucjami i ciekawymi przedsięwzięciami zlokalizowanymi na terenie małopolski.

Stąd jednym z elementów programu była wizyta w Zespole Szkół Elektrycznych w Krakowie, w którym funkcjonuje specjalistyczne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. Jest to modelowy przykład innowacyjnego centrum edu-eko-energetycznego spełniającego dwie ważne funkcje: edukacyjną oraz studyjno-promocyjną.

W przyszłości chcemy powołać zespół, który zajmie się utworzeniem w Gliwicach kolejnego tak innowacyjnego centrum.

Ww. laboratorium powstało m.in. dzięki nauczycielowi ZSE, dr honoris causa Ryszardowi Tytko – ekspertowi w zakresie tematyki OŹE, z którym podjęliśmy współpracę rok temu. Specjalnym uczestnikiem tego wyjazdu był m.in. były doradca Prezydenta RP i przy MSZ, konsultant w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii i biobudownictwa, a jednocześnie członek naszej organizacji Andrzej Gruca – podkreśla prezes BMC GLIWICE Rafał Foit.

Dzięki wizycie 20 uczestników mogło rozszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Dziesięciu młodych tutorów towarzyszyło przydzielonemu seniorowi podczas całej wizyty.

Pomagali seniorom wykonywać zdjęcia, czy też pokonywać architektoniczne bariery. Taka forma działań pozwala na dzielenie się wiedzą i jest dobrym przykładem promocji wolontariatu poprzez nowe formy spędzania wolnego czasu.

– Jak podkreślała część młodych tutorów: „samo chodzenie do szkoły jest nudne; warto robić coś więcej”. Do tej pory wykonaliśmy międzysektorowy pilotaż oraz projekt, który sprowadzał się do nauki obsługi komputera w formule „młody mistrz – dorosły uczeń”. Teraz przyszedł czas na kontynuację budowy międzypokoleniowych więzi. Efektem współpracy będzie podpisanie już wkrótce umowy partnerskiej pomiędzy BMC GLIWICE a UTW GLIWICE – informuje Rafał Foit.

Wizyta w Krakowie była także okazją do spotkania zarządu BMC GLIWICE z szefostwem Fundacji Rozwoju Gmin Polskich oraz z przedstawicielami Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Koordynatorem wizyty był wiceprezes BMC GLIWICE Łukasz Andzel, który w kwietniu otrzymał wyróżnienie w konkursie Prezydenta Gliwic – „Gliwicki Lider Roku”, za zaangażowanie w podejmowaniu licznych ini­cjatyw na rzecz seniorów i społeczności lokalnych oraz za rozwijanie współpracy międzynarodowej.

(fot. Rafał Foit)
spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI